„Lidé už nemají o klasické prohlídky, tak jak se provozují od znárodnění, takový zájem. Více je přitahují zajímavé akce a jsou za ně ochotni utratit dokonce víc, než za běžné vstupné,” potvrdil kastelán hradu Grabštejn Jan Sedlák. Hrad, který se díky svým aktivitám stává stále atraktivnější, navštívilo v uplynulé sezóně kolem 22 tisíc návštěvníků. Největšímu zájmu se však, i přes nově otevřené interiéry, těšily výpravy za pohádkou, historií, sklem a hudební setkání s folkovými hvězdami.

Také o frýdlantský zámek stoupal zájem úměrně s okolními akcemi. „Největší návštěvnost jsme měli u příležitosti Valdštejnských slavností. Lidem se líbila expozice hradní kuchyně vytvořená místními dětmi i jejich podobizny Valdštejna, které jsme pro srovnání s originálem vystavili. Na tom je patrné, že historie není mrtvá, ale v mnohém nás může inspirovat,” podotkla kastelánka zámku Jana Pavlíková. Valdštejnovu državu letos navštívilo přes 40 tisíc lidí.

Tradičně největší návštěvností se může pochlubit zámek Sychrov. Ten podle kastelána Miloše Kadlece navštívilo od ledna do října téměř 110 tisíc návštěvníků, což je zhruba stejný počet jako v loňském roce.