Zahrada vzpomínek, kterou včera otevřelo vedení města na místě bývalého Lapidária v Liberci, není jen obyčejným parkem s novými stromy, lavičkami nebo pítky. Současně tu na návštěvníka dýchne kus historie.

Zahradu totiž zdobí staré náhrobky, pomníky, sochy a kříže, jež tu zůstaly z doby, kdy místo plnilo funkci městského hřbitova. Zlomky historie ovšem posloužily také k vydláždění cesty, která se točí mezi lavičkami a dostala přilehlý název Řeka vzpomínek.

„Lidé tu najdou například dlažbu z Nerudova náměstí, dlaždice z Liebigovy vily, střešní tašky ze starých městských lázní, obklady z vratislavického pivovaru, cihlu z Textilany nebo tašku z nedávno zbouraného obchodního domu Ještěd,” upozornila spoluautorka projektu Jitka Mrázková.

Obnova zpustošeného parku přišla město na 5 milionů korun a představuje jen první fázi regenerace.

„Ve druhé etapě chceme opravit hrobky a pomníky. Tato fáze bude určitě dražší. Budeme pro ni hledat nějaké dotace,” podotkl náměstek primátorky pro dopravu Lukáš Martin (ČSSD). „V parku jsou vzácné hrobky, proto budeme Zahradu vzpomínek na noc zamykat a přes den sem bude často chodit hlídka městské policie,” doplnil. Město plánuje také zrestaurovat staré hrobky známých libereckých rodů Liebigů a Hübnerů. Kdy se ovšem město do druhé fáze pustí, ještě není jisté.

Během úpravy plochy se na místě vyřádili také archeologové ze Severočeského muzea. Našli při svém výzkumu například dochované kovové křížky z hrobek, starých několik století.

„Asi nejzajímavějším našim nálezem je stará studna, hluboká osm metrů. Než vodu odčerpáme, spustíme dolů potápěče, abychom zjistili, co je na dně,” prozradil archeolog muzea Petr Brestovanský. „Z parku mám radost. Líbí se mi, že zde najdou lidi artefakty z historie města. I my máme být na co pyšní,” doplnil.

Bývalý hřbitov v minulosti sloužil i jako zahradnictví nebo prodejna zahradního nábytku. Chátral a na jeho devastaci se podepsali také vandalové. Na restauraci čekají také zhruba dvě desítky poničených náhrobků a soch, které dosud leží na hromadě v rohu parku.

Včera odpoledne přilákala novotou svítící Zahrada vzpomínek první návštěvníky.

„Líbí se mi to hodně. Už není park zabedněný za vraty. Jenom mám strach, že když se nebude hlídat, pak to tady bezdomovci a výrostci rozbijí. Zničí. Ostatně město by mělo hlídat všechna veřejná prostranství, například také hřbitovy. Co člověk dá na hrob, to během chvilky zmizí,” řekla Hana Chlumská z Liberce.

• hřbitov vyrostl v dnešní Budyšínské ulici zhruba v první polovině 19. století
• od té doby jej zaplnila řada hrobek slavných libereckých rodů
• první etapa revitalizace přišla město na 5 milionů korun, zbývá ještě opravit hrobky a pomníky
• Zahrada vzpomínek má nové lampy, koše, cestu Řeku vzpomínek a pítka