Zahrádkářskou kolonii na okraji centra Liberce čeká zánik. Desítky lidí přijdou ve Wintrově ulici o své zahrádky, nahradí je protipovodňový park. Vyplývá to z plánu protipovodňové ochrany na Lužické Nise, která protéká městem.

Vedení města jednomyslně schválilo návrh „etapizace výstavby protipovodňových opatření“. Podle něj přijde jako první na řadu úprava okolí řeky právě ve Wintrově ulici. Zahrádkářům, kteří mají pozemky v dlouhodobém pronájmu, se to nelíbí a připravují petici proti tomuto rozhodnutí. Město je prý o plánu nijak neinformovalo ani to s nimi neřešilo.

„Protestujeme proti záměru města. Likvidace historické osady poškodí téměř sedmdesát zahrádkářů a jejich rodiny, které tak přijdou o léta práce a místo k odpočinku. Zahrádkářství je důležité pro biodiverzitu místa, pěstujeme květiny a stromy, chováme včelstva a pečujeme o půdu,“ řekl předseda zahrádkářů Pavel Mraček s tím, že by byli ochotni si zahrádky odkoupit a na protipovodňových opatřeních se podílet.

„V době, kdy město nemá prostředky ani na údržbu stávající zeleně, nám snahy na zničení kolonie opravdu nedávají smysl. A zaráží nás hlavně arogance moci, kdy jsme se o záměru museli dovídat z médií. Nikdo s námi vůbec nemluvil. Zorganizovali jsme proto petici za zachování zahrádek a proti vyhnání desítek lidí z místa, které mají rádi,“ dodala Mraček.

Podle náměstka pro technickou správu města Jiřího Šolce (SLK) ale nejde o žádnou novinku. „Chápu, že se to zahrádkářům nelíbí. Po 60 let tam měli zahrádky na pozemcích města, ale tento plán vychází z protipovodňové ochrany města, kterou jsme schválili už v minulosti,“ poznamenal Šolc. Město má v plánu se zahrádkáři jednat, až se bude blížit realizace projektu, na který chce Liberec čerpat dotace z Ministerstva zemědělství. „Konkrétně ten protipovodňový park ve Wintrově ulici přijde na řadu tak za 2 až 3 roky,“ přiblížil náměstek.

Šolc začal na protipovodňových opatřeních pracovat po nástupu do funkce v roce 2018. Tehdy byl podle svých slov konfrontován s tím, že protipovodňová opatření jsou zpracovávána v toku řeky Nisy níže pro Chrastavu a Hrádek nad Nisou, ale ne pro Liberec. „Koryto řeky je sevřené v žulovém žlabu. Buď tam vyroste dvoumetrová betonová zeď, nebo náplavka podobná té, která se plánuje u krajského úřadu. Rozšíří se koryto řeky, vznikne tam park a přibudou tam lavičky. Pokud dojde k povodni, voda se rozlije po parku,“ vysvětlil jeho funkci Šolc. Podle něj budou mít zahrádkáři čas na vyklizení pozemků a přestěhování nebo likvidaci objektů, která na městských pozemcích stojí.

Dotčení zahrádkáři se ale se záměrem nehodlají smířit. Spojili se s libereckými Piráty a společně připravují prezentaci možných alternativních protipovodňových opatření, kterou předloží společně vedení města. Na lednovém zastupitelstvu zahrádkáři předají vedení města petici za zachování zahrádek.

„Je dobře, že vedení města uvažuje o protipovodňových opatřeních, ale ta lze v dané lokalitě udělat i jinak než likvidací zahrádek. Připravujeme několik variant řešení, se kterými bychom chtěli seznámit vedení města. Co se nám ale vůbec nelíbí, je způsob, jakým vedení města (ne)komunikuje se zahrádkáři,“ dodal liberecký Pirát Pavel Felgr.