„Vyvýšené záhony jsme osadili stínomilnými trvalkami, jako jsou různé druhy host, kakostů či dlužich," uvedl Michal Vinař z odboru ekologie a veřejného prostoru.

NEPROSTUPNÁ HRADBA

Osazení víceletými rostlinami není první úpravou, kterou prostor za Domem kultury v nedávné minulosti prošel. Už dříve se u něj opravovala betonová zídka a vyřezávaly se zmíněné křoviny. „Zídka byla v dezolátním stavu. Odstraňovali jsme rozlámané a přerostlé keře, které tvořily neprostupnou hradbu, a lákaly tak některé občany, aby se tam zdržovali a dělali nepořádek," dodal Vinař. Úpravy se dočkaly také okrasné třešně. Vzrostlé stromy už totiž začaly zasahovat do skleněného exteriéru Domu kultury.

Město si od tohoto kroku pochopitelně slibuje zatraktivnění celého území, které v minulosti nepůsobilo nijak přívětivě. „Nově je vše přehlednější a upravenější. Až se stínomilné trvalky zapojí, bude toto místo tvořit jedno z malebných a upravených zákoutí v samotném centru," řekl Vinař.

MĚSTO CHCE S VÝSADBOU POKRAČOVAT

Podobným způsobem město osadilo již několik ploch po celém Liberci. Zřízené záhony tak Liberečané najdou například v Zámečnické ulici nebo v ulici Na Bídě podél Nisy. Pravidelně město osazuje také zelené pruhy na jednotlivých náměstích nebo záhony v parcích. Z nich lze zmínit park naproti hotelu Zlatý lev a u náměstí Českých bratří.

Přesto v samotném centru převažují nad malebnými zákoutími zanedbaná. Proto hodlají pracovníci ekologického odboru v trendu pokračovat. „Příští rok máme v plánu dostat do centra více květin. Ať to jsou jarní cibuloviny nebo trvalky," potvrdil Michal Vinař.

Město chce také podporovat samotné občany ve snaze o zpříjemnění prostoru betonového centra. Návrhy dalších komunitních zahrad či parků vítá. O jednom z takových projektů u Lucemburské ulice informoval Deník ve čtvrtečním vydání. 

Martin Zíta