Zastupitelům v procesu hrozily až tři roky vězení, kvůli tomu, že v roce 2007 schválili prodej dvou městských pozemků v Doubí. Za jeden pozemek kupující zaplatili 875 Kč za metr čtvereční a za druhý 350 Kč, což žalobce označil za nevýhodné. Soudkyně, která vloni vynesla finální verdikt, sice uvedla, že měl návrh u zastupitelů vzbudit obezřetnost, znalecké posudky se ale velmi výrazně lišily a značnou škodu se tak prokázat nepodařilo.

V případě zproštění viny mohou lidé žádat ministerstvo spravedlnosti o náhradu škody, resort žádosti posoudí a rozhodne, zda jim vyhoví, nebo nikoli. Pokud s rozhodnutím ministerstva poškození nesouhlasí, mohou jej žalovat.

Pro prodej pozemků tehdy v Liberci zvedlo ruku dvanáct zastupitelů za ODS, šest za ČSSD, dva za Stranu zelených, dva za Unii pro sport a zdraví a jeden komunista. Jak Deník zmapoval, soudy v Liberci a na Praze 2 se zabývají či už zabývaly žalobami od minimálně sedmnácti z nich. Částky, které požadují, jsou různé a pohybují se v řádech statisíců.

Například bývalý náměstek primátora Milan Šír (ČSSD) potvrdil, že jeho soudní řízení stále probíhá. „Okresní soud nám nedal takovou částku, jakou jsme žádali. Odvolali jsme se a čekáme, jak se k tomu postaví krajský soud,“ řekl Šír.

Naši prvňáci. Ilustrační foto
Naši prvňáci: Ve středu představíme žáky z liberecké ZŠ Doctrina

O jakou částku přesně žádá a jakou mu soud přiřkl, konkretizovat nechtěl. „Jde o náklady na právníky a odškodné, v řádech několika set tisíc korun,“ uvedl pouze.

Vyřízená už je podle soudní databáze věc bývalého komunistického zastupitele Jaroslava Morávka. Ten Deníku potvrdil, že je jeho případ uzavřený, jak dopadl, ale neuvedl. „Tyto informace nepodávám,“ zareagoval. Některé bývalé zastupitele soudní jednání teprve čekají, to se týká třeba i bývalého primátora Jiřího Kittnera (ODS).

Téměř nikdo ze souzených zastupitelů už dnes v zastupitelstvu nesedí, řada z nich se nepohybuje ani v politice. Výjimkou je současná opoziční zastupitelka Zuzana Kocumová (tehdy USZ, dnes LOL). Ta podle svých slov o odškodnění nepožádala a ani to neplánuje.

„Samozřejmě, že to nebylo příjemné, raději ani nepočítám peníze, které jsem dala za advokáta. Na druhou stranu, ten případ byl zamotaný, myslím, že stíhání mělo být vedeno proti těm, kteří materiál připravili a kteří se za něj postavili, než proti těm, kteří pro něj zvedli ruku,“ vysvětlila Kocumová.

Podle ní případ ukázal, že politici nejsou neomylní a musí si uvědomit, že jejich rozhodování může mít následky. „Jsem ráda, že to skončilo, vzala jsem si z toho určité ponaučení a nechci už se tím dál zabývat,“ uzavřela.

Údržbu krajských silnic posílí šest nových strojů a jeden velbloud.
Zimní údržbu v Libereckém kraji posílí nové stroje a další pomocníci