Neustále brzdí, protože kamiony, jedoucí před ním, mají co dělat, aby se vešly na silnici vedle protijedoucího autobusu. Navíc auta jedou doslova šnečím tempem. Na silnici leží rozbředlý sníh a klouže to. Přitom by trasu rychlostí 40 kilometrů za hodiny běžně ujel řidič nejdéle za pět minut.

Přesně taková situace panuje na silnici I/14 mezi libereckými Kunraticemi a Jabloncem. Léta řidiči doufají, že silnice, protkaná zrádnými serpentinami, změní svou podobu. A nějaký čas si ještě počkají.

Možná to ale nepotrvá už tak dlouho. Za rychlejší dostavbu úseku spojnice mezi městy chtějí nyní usilovat poslanec Václav Horáček (TOP 09) a hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK).

Chtějí lobbovat
 u ministra

„Společně s radním pro dopravu Vladimírem Mastníkem se chystáme příští týden k jednání s Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD) a já se chci vypravit i k ministru dopravy a usilovat o to, aby se dostavba silnice mezi Libercem a Jabloncem dostala jako jedna z položek do rozpočtu pro rok 2014. Myslím, že toto je zrovna jeden z úkolů, kterým by se měl hejtman zabývat. I jako řidič považuji právě tuto silnici za špatně sjízdnou, zvlášť teď v zimě," řekl hejtman Martin Půta.

Lobbovat pro dostavbu silnice bude společně s hejtmanem poslanec Václav Horáček. „Dostal jsem spoustu podnětů od občanů, kteří tam bydlí nebo po silnici často jezdí. Stěžují si na nebezpečné serpentiny nebo poukazují na časté menší karamboly v zatáčkách. Přesto, že se do návrhu rozpočtu na rok 2013 tato silnice nedostala, měli bychom tento projekt znovu otevřít," míní Václav Horáček. Přichystaný má i materiál, se kterým půjde za ministrem dopravy Zbyňkem Stanjurou.

„I když se samozřejmě ozývají i hlasy proti stavbě silnice a někteří lidé se ptají, proč má vést zrovna jejich lokalitou, Liberec s Jabloncem by si podle mého zasloužily lepší spojení než to, které nabízí současná silnice. Nelze pokaždé vyhovět všem," doplnil Horáček.
Jeho slova potvrzuje i ohlas jedné z Liberečanek.

„Do údolíčka pod serpentinami chodím k přítelkyni. I když tam vede ta silnice, je tam poměrně klid a kousek přírody. Bojíme se, aby nám tady nepostavili nějaké betonové monstrum. Ale na druhou stranu chápu, že je asi potřeba. Jízda autobusem touhle silnicí je doslova utrpení," říká Helena Majerová.

O stavbě se hovoří dlouhé roky

O stavbě nové silnice mezi Libercem a Jabloncem se začalo uvažovat v devadesátých letech minulého století, kdy také ŘSD podniklo první kroky k zahájení stavby. Všechna povolení jsou přichystaná, stačí jen začít. „Na rok 2013 není na stavbu ve státním rozpočtu ani koruna, proto jediné, co zatím víme, je, že tento rok rozhodně stavět nezačneme," uvedl Josef Jeníček z liberecké správy ŘSD.

Hotový je tedy pouze úsek silnice I/14 právě ke zmiňované Kunratické, který byl dokončen v roce 2008. Další navazující část, která bude dlouhá něco málo přes dva a půl kilometru, přijde na více než 555 milionů korun. Pokud se podaří najít peníze, třeba se s její výstavbou začne už příští rok.

Hejtman Martin Půta má v plánu podobně usilovat i o dostavby dalších silnic v kraji. „Námětů je řada. Například nové propojení Frýdlantu nebo zakonzervovaný obchvat České Lípy," dodal Půta.⋌