To je jen několik hlavních bodů Festivalu dětské knihy, který od zítřka začíná v Krajské knihovně v Liberci. Děti se tu mohou setkat například s autorkou slavných Lichožroutů Galinou Miklínovou či básníkem Jiřím Žáčkem. Čeká je výtvarná dílna, autogramiády nebo anketa o nejoblíbenější knihu.

Čtyřdenní svátek dětské knihy má jediný cíl zvýšit zájem dětí o četbu. „Aby byly děti čtenářsky gramotné, tedy nejen aby uměly zvládnout samotný text, ale pochopily i jeho obsah, měly by do nějakých devíti let načíst zhruba tři až pět tisíc hodin," upozornila Dagmar Helšusová, organizátorka festivalu a předsedkyně Sdružení pro veletrhy dětské knihy.

Festival nahradil dřívější Veletrh dětské knihy, který v Liberci úspěšně probíhal devět let a navštívily ho tisíce dětí, ale i jejich rodičů. „To bylo podstatné, protože četbu s dětmi nemůže nahradit jen samotná škola, je to především na rodičích," doplnila Blanka Konvalinková, ředitelka Krajské knihovny v Liberci, kde se festival odehrává.

Knihovna se zájem dětí o knížky a četbu snaží podchytit už odmala, například křtem prvňáčků nebo předáváním symbolického čtenářského průkazu v rámci vítání občánků, přičemž roční bezplatnou registraci mohou využít i starší sourozenci miminek. Podle ředitelky ale chybí větší osvěta mezi rodiči. „Děti čtou, ale když uspořádáme akci pro rodiče, je zájem minimální," dokreslila.

Veletrh byl podle ní ideálním pojítkem mezi dětmi, knihou a rodičem. Děti si přišly prohlédnout nabízenou produkci nakladatelství se školou a odpoledne vzaly na prohlídku ještě rodiče, kteří se tak prostřednictvím svých ratolestí mohli o knižních novinkách dozvědět. Před třemi lety však ministerstvo kultury škrtlo příspěvek na jeho pořádání. Zakladatelé ale doufají, že se nad úspěšným projektem vody úplně nezavřely. „Zatím je vše v jednání," uvedla zakladatelka festivalu Dagmar Helšusová.

V rámci festivalu se uskuteční i odborná konference na téma literatury pro děti a mládež. Názvy přednáškových bloků (deníková tvorba v době holokaustu, chlapečtí hrdinové nebo Mladý hlasatel jako nástroj nacistické propagandy) nenechají nikoho na pochybách, že v roce 70. výročí největšího světového konfliktu bude tématem válečná literatura pro děti. „Konference je určena především odborníkům učitelům a knihovníkům, kteří mohou informace využít ke své práci a získávat další čtenáře," zdůraznila Helšusová. Konference se mohou zúčastnit i zájemci z řad veřejnosti, na přednášky je však nutné se zaregistrovat na stránkách knihovny.