Z bývalé nemocniční restaurace se stalo supermoderní centrum Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje. Nové operační středisko a sanitky vybavené tablety a přední a zadní kamerou vyjedou dnes do ostrého provozu. Celkem tři projekty za bezmála 140 milionů korun bylo potřeba dokončit a administrovat, aby mohlo dojít k potřebné modernizaci. „Většina nákladů se hradila z evropské dotace. Záchranná služba se díky nim posunula o generaci dopředu," řekl hejtman Martin Půta (STAN).
Změny k lepšímu
Hlavní změny čekají zasahující týmy v sanitkách a dispečery u počítačů. Ti se na nové zázemí připravovali podle vedoucího operátora krajské záchranky Petra Matějíčka několik měsíců.
„S novým systémem se zásadně změní styl práce z jednostupňového na dvoustupňový. V jednostupňovém celou výzvu zpracoval od začátku po předání pacienta nemocnici jeden dispečer," uvedl. Od pondělí bude jeden komunikovat pouze s volajícím a další náležitosti spojené se zásahem bude mít na starost někdo jiný. „Za den máme až 400 volání, výjezdů je běžně 150 až 170, někdy ale i 250," uvedl vedoucí operátor.
Uvidí, co se děje na místě zásahu
Díky moderním technologiím mají na operačním středisku mnohem lepší mapové podklady i přehled o pohybu sanitek v terénu. Na obrazovce dispečer například uvidí, za jak dlouho sanitka dojede k místu zásahu. Nové vozy jsou navíc vybavené kamerami vepředu i vzadu, to znamená, že v operačním středisku mohou vidět, co se děje přímo na místě zásahu. Díky modernizaci se zlepší spolupráce mezi záchranáři, hasiči a policií. „Doteď se jednalo o hlasovou komunikaci, což zdržovalo. Nově přejdeme na datovou komunikaci," dodal Matějíčka.
Na silnicích budou stále i starší modely sanitek. Ty nové začne záchranná služba postupně nasazovat od úterý. Vozy jsou vybavené nejmodernějšími přístroji. Například defibrilátor umí poslat křivku EKG na kardiologii do nemocnice. Nový dispečink stál 33 milionů korun, informační technologie přišly na zhruba 25 milionů a sanitky stály téměř 80 milionů.