Kde přesně jste zaznamenali ten nárůst?
Ten nárůst je znát jak v počtu dopravních nehod, tak v počtu srdečních infarktů a dalších událostí a čísla začínají být alarmující, zvlášť při stejném počtu výjezdových skupin.

Kolik stojí v průměru jeden takový výjezd záchranné služby?
V průměru je to od 3 000 do 4 500 korun. Samozřejmě záleží na vzdálenosti, jestli je tam lékařský vůz a podobně. Všechny výjezdy hradí pojišťovna a úhradová vyhláška pro letošní rok je nám nakloněna, došlo k bodovému navýšení, hrazeny budou všechny léky. Abychom mohli jezdit víc, plánujeme nová stanoviště.

Kde všude budou? Mluví se o Rokytnici, plány na novou základnu záchranky byly i na libereckém letišti, kde má základnu letecká služba, ale z toho kvůli komplikacím s pozemky nakonec sešlo.
Už v březnu začne velká rekonstrukce základny v Rokytnici, která patří k nejvytíženějším. Je tam až 10 výjezdů denně. V zimní sezóně, kde nás téměř výhradně zaměstnávají sjezdovky, jsme tam dokonce se sezonním rozšířením. Ještě letos chceme kraji podat žádost na nový komplex záchranky v Liberci Vratislavicích u pivovaru, kam by se měla přestěhovat výjezdová základna z Husovy třídy v centru Liberce. V plánu je i nová základna v Jablonci.

Co vás nejvíce trápí?
Je to stejné jako všude. Nedostatek zaměstnanců. Kromě lékařů řešíme i velký nedostatek řidičů. Vzhledem k tabulkovým platům přestáváme být konkurenceschopní.

Kolik celkem má krajská záchranka zaměstnanců?
Celkem jich je 420 ve 31 výjezdových skupinách na 14 stanovištích. A jsou skvělí. Bez nich bychom nedosáhli výsledků, jakých dosahujeme. V dnešní době, kdy si všichni na všechno stěžují, pracují v psychicky i fyzicky náročných podmínkách. Smekám před nimi.