Dnes je alespoň část těchto předmětů zachráněna. Majitel Ještědu České radiokomunikace je daroval Severočeskému muzeu Liberec, které už dlouhodobě sbírá vše spojené s Ještědem, pro výstavu ke 40 letům stavby.„Věci se musí restaurovat, aby byly ve stavu, kdy je lze vystavit. V regionálních sbírkách zatím předměty z Ještědu zastoupeny nejsou, my o ně moc stojíme," sdělil Jiří Křížek, ředitel muzea. K asi stovce předmětů spojených s Hubáčkovou stavbou, které již muzeum vlastní, teď přibylo 60 kusů mobiliáře, převážně nábytku.
H-systém
„Nejvíce je zde kusů takzvaného H - systému. To jsou moduly ve tvaru H, z nichž se dala sestavit třeba postel, skříň nebo stůl. V podstatě se jimi dal vybavit celý pokoj, byla to taková stavebnice," podotkl kurátor výstavy o Ještědu Jan Mohr.
Kromě klasického vybavení našli historici na Ještědu také originální vybavení VIP salonku, který sloužil po roce 1973 tehdejším komunistickým papalášům.
„Je to neorokoková ložnice, která se sem vůbec nehodila. Jen jediný pokoj byl takhle vybaven. Naštěstí se to zachovalo," pochvaloval si Jiří Křížek.
Historici nechápou
Právě existence ve své době revolučního a doslova futuristického nábytku a současně lidových kýčovitých doplňků je pro historiky dodnes nepochopitelná.
„Možná se to snažili nakombinovat tak, aby ten ultramoderní nábytek doplnili něčím lidovým, prostým. Odpudivými věšáky, vázami, nádobím. Ty selské doplňky ale spíš budily dojem, že jste v hospodě, kde se podává vepřové koleno," rýpl si do vkusu tehdejších majitelů vedoucí výstavního oddělení muzea Ivan Rous.
Ještěd je pozoruhodný televizní vysílač a hotel zároveň. Jeho výstavba započala v roce 1966 a byla ukončena v roce 1973. V roce 1969 získal architekt Hubáček za Ještěd mimořádně prestižní Perretovu cenu Mezinárodní unie architektů.