Matka: strach mě paralyzoval

„V jednu chvíli byl najednou Ríša v křeči, v bezvědomí. Nevěděla jsem, co se děje, jestli ho, když jsem byla pootočená stranou, trefil puk nebo co se mu mohlo stát," popisuje hrůzné chvíle jeho maminka Lenka Šotolová. Tehdy ještě netušila, že u jejího sedmiletého chlapce propukla poměrně vážná choroba. A prožívala dlouhé minuty paralyzujícího strachu o vlastní dítě.

Pomáhal, kdo mohl. Díky

Lidé, kteří seděli poblíž ale neváhali. „Snažili se synovi pomoci. Někdo mu chtěl vyndat jazyk, aby nezapadl, jiní ho křísili. Nakonec jeden muž syna popadl do náruče a vynesl ho po schodech na volné prostranství chodby. Tam už čekali přivolaní zdravotníci a personál arény," popisuje Šotolová.

Do redakce Libereckého deníku ji ostatně přivedla touha všem pomáhajícím poděkovat. „Velký dík patří neznámému muži, který syna odnesl a také zaměstnancům arény. Vyzdvihla bych asi Tomáše Vozku, jehož přístup byl velmi citlivý. Zavolal záchrannou službu, nabízel i přeparkování vozu v případě, že pojedu se záchrankou. A o synův zdravotní stav se zajímal i dál," líčí pohnutě Šotolová.

Vedoucí organizačního úseku arény Tomáš Vozka ale na své pomoci nevidí nic výjimečného. „Je to naše práce, starat se o fanoušky. Občas se s nějakým takovým případem potkáme, i když takhle malé dítě jsme zatím zdravotníkům nepředávali. A že jsem sledoval i dál, jak se chlapci daří? To víte, je to dítě, tak si člověk přeje, aby bylo v pořádku. A navíc, když nám jeho maminka pověděla, jak velký je to fanoušek, že má po pokojíčku vylepené hokejisty Bílých tygrů a chodí pravidelně, bylo to tím spíš," usmívá se Vozka.

Tři dny na JIP a zase na hokej

Ostatně fakt, že je Richard fandou tygrů nahrál i nápadu, který Tomáš Vozka měl. Když se chlapec vrátil po třídenní hospitalizaci na jednotce intenzivní péče v nemocnici, připravil pro něj překvapení. „O přestávce hokeje s Hradcem za ním přišel jeden z hráčů Tomáš Filippi, předal mu dárky od tygrů a povídal si s ním. Pro syna to byl obrovský zážitek a signál, že jeho idolové mají zájem. Takže ještě jednou díky," uzavírá matka.