Ocenění získal za odvahu a duchapřítomnost, s níž  zachránil padesátku lidských životů. Byl jedním z cestujících dálkového autobusu na lince Liberec – Praha, jehož řidič náhle zkolaboval. Jedenačtyřicetiletý IT specialista neváhal a v plné rychlosti převzal řízení a dovezl autobus i pasažéry do bezpečí. Autobus přitom předtím nikdy neřídil. „V tu chvíli jsem strach neměl. Za běžných okolností bych se ale asi bál. Je to přece jen něco jiného,“ přiznal skromně Riasr, víc o události mluvit nechtěl.

„Vždy stojí za to poděkovat lidem, kteří učinili něco mimořádného. Situace, ve které se ocitl Ivo Raisr výjimečná byla. Je to příkladný a záslužný čin, který by neudělal každý,“ ocenil hejtman.

Záslužnou medaili Libereckého kraje I. stupně za záchranu lidských životů převzal od hejtmana Libereckého kraje Martina Půty jedenačtyřicetiletý Ivo Raisr z Oldřichova v Hájích.Zdroj: Filip Trdla

K dramatickým událostem došlo v pondělí 16. září po sedmé hodině na pravidelné lince dopravce RegioJet. Nedaleko Hodkovic náhle zkolaboval řidič a autobus se stal neovladatelným. V plné rychlosti naboural do pravých svodidel. Náraz do bariéry byl natolik silný, že vymrštil bezvládné řidičovo tělo na podlahu vozu. Kromě medaile obdržel Ivo Raisr také luxusní hodinky a poukázku na kurz autoškoly pro řidičské oprávnění skupiny D pro řidiče autobusu.

Rychlou a chladnokrevnou reakci Ivo Raisra ocenili i krajští zdravotní záchranáři. „Jen díky jeho perfektní reakci se nikomu nic nestalo a my nemuseli vyjíždět se stanem a vozidlem hromadného neštěstí,“ uvedl bezprostředně po události mluvčí krajské záchranky Michael Georgiev. 

Následky mohly být katastrofální nebýt pohotové reakce jednoho z cestujících.
Řidič autobusu do Prahy zkolaboval za jízdy, situaci zachránil cestující