Teď sám rozhodl o svém osudu. Dostal za úkol ulovit živé kuře. A protože to jako poslední zkoušku své soběstačnosti zvládl, mohl se rozletět za svobodou. Do volné přírody se vrátil tam, odkud putoval do zajetí, znovu na Frýdlantsko.

Malý zázrak

Když na jaře dostali lidé z ARCHY výra velkého do své péče, nebyl na tom zdravotně nejlépe. Uvázl totiž při lovu za křídlo v ostnatém drátu. Bez lidské pomoci mu hrozila smrt hladem. Dočkal se ale záchrany a převozu k odborníkům. „Když jsme ho prohlédli, zněla diagnóza jasně: poškození ramenního kloubu, zpřetrhání vazů a nervů s trvalými následky," vzpomíná Ivana Hancvenclová z ARCHY.

Všichni si tenkrát mysleli, že výr se už na svobodu nevrátí a zůstane trvalým hostem centra. Se zafixovaným křídlem strávil několik týdnů. Po odstranění obvazů začala sova ale k překvapení ošetřovatelky křídlem hýbat. „Zamířila proto do „rozlétávací voliéry", která slouží k trénování letu rekonvalescentů. Během dalších týdnů pak začala postupně zdolávat kratší vzdálenosti z bidla na bidlo a zraněné křídlo tím trénovat," popisuje uzdravování sovy Hancvenclová.

Ošetřovatelé se proto rozhodli postavit výra před poslední zkoušku. Když uloví kuře, bude svobodný. A podařilo se. Teď už je ve volné přírodě a stal se živým symbolem toho, že pomoc zvířatům v nouzi má smysl.