Monitorovací tým přitom používal český interaktivní mapový software GINA, který umožňoval navigaci v náročném terénu. Za pomoci softwaru se také lépe dařilo koordinovat záchranné týmy a vyhodnocovat přímo na místě priority.

Software poprvé HFHE, o. s. použila ještě jako studentský projekt loni při výstavbě české nemocnice v Jacmelu na Haiti a stále jej využívá při monitorování výskytu cholery na Haiti. Pohyb našich záchranářů mohli sledovat i lidé kdekoli na světě prostřednictvím portálu www.japansituation.com.

close zoom_in Šestičlenný tým vedl Ing. Stanislav Bornay, zkušený záchranář, v civilním zaměstnání šéf hasičů v Sibřině a konstruktér hasičských vozů. O svých zážitcích a zkušenostech v Japonsku před několika dny napsal: „Situace je opravdu složitá, ve všem. Zatím nikde od Tokia nahoru není benzín, cesty jsou poničené, oblast je bez vody a proudu. Situace s benzínem se snad v dalších dnech zlepší. Po dalších 45 km severně od Mito je cesta uzavřena, vlastně ona doslova není. “

Podrobné zpravodajství o činnosti Hand for Help Europa v Japonsku přineseme v zítřejším vydání Deníku. Na pomoc Japonsku přichystala organizace ve spolupráci s Ústeckou kulturní platformou 98´ benefiční minifestival JAPONSKO POD LABEM, který se bude konat v sobotu 16. 4. od 18 hodin v Blue Café v Ústí n. L.