Hořící popelnice, dopravní nehoda pod vlivem alkoholu i více výjezdů záchranářů oproti běžným dnům. Tak vypadaly silvestrovské oslavy nejen v Liberci. „Opravdu jsme se nezastavili,“ řekl mluvčí záchranářů Michael Georgiev. Záchranáři v Libereckém kraji měli asi o 50 procent vyšší výjezdovost ve srovnání se standardními dny. Zasahovali především u úrazů v souvislosti s alkoholem a také u interních onemocnění.

Ilustrační foto
Silvestrovská bilance v kraji: Utržené prsty, srdeční zástava, požár auta

Výrazné navýšení případů zaznamenali zdravotníci právě v krajském městě. „Mohu říci, že v Liberci byla výjezdovost opravdu výrazně větší. Je to kvůli tomu, že se jedná o velké město, kde se silvestr slaví ve vícero hospodách a uzavřených společnostech,“ zdůvodnil Georgiev.

O PRSTY NEPŘICHÁZEJÍ

Podle mluvčího krajských záchranářů však v posledních letech výrazně ubývá zranění spojených se zacházením se zábavní pyrotechnikou. „Dnes už si lidé kupují na ohňostroje bedny, kde zapálíte knot a jdete od toho pryč. V minulosti se musely dávat výbušné koule po jedné. Z toho byly ty nejvážnější úrazy,“ vysvětlil Georgiev.

První setkání s malou Emičkou, poté, co k ní Tereza přijela s kamarádkou na kole. Foto: archiv T. Šrytrové
Ztracení andělé pomohli získat peníze pro nemocnou dívku

V Liberci se tentokrát silvestr bez takových úrazů obešel. V celém kraji se záchranáři setkali pouze s jedním případem, a to na Jilemnicku. Na rozdíl od zdravotníků měli liberečtí hasiči ve srovnání s předchozími roky slavnostní večer o něco méně hektický. Potvrdil to řídící důstojník za útvar Liberec Richard Michna. „Letošní silvestr byl určitě klidnější. Hořely dvě popelnice. Co to způsobilo, se vyšetřuje,“ informoval Michna.

Nejčetnějším problémem, který v souvislosti s oslavami nového roku řešili policisté, byly stížnosti na nadměrný hluk způsobený pyrotechnikou nebo hlasitou hudbou. „Nejčastěji policisté vyjížděli k případům narušování občanského soužití. Za mnohými delikty stála opilost, naštěstí se nejednalo o závažné případy, ale jen o přestupky,“ řekla policejní mluvčí Ivana Baláková.

Na snímku růžová kola společnosti Rekola, která začala 21. března 2018 nabízet zájemcům o sdílenou cyklopřepravu své služby i v Liberci.
Sdílená kola v Liberci asi zůstanou, jen v jiné podobě

Kromě stížností však museli policisté zasahovat i u dvou dopravních nehod. Poslední den v roce vyjeli kolem půl jedenácté večerní k havárii osobního auta do liberecké ulice České mládeže. „Řidič vozidla značky Renault Laguna s 1,6 promile alkoholu v krvi nezvládl vyjet z kruhového objezdu. Při tomto manévru dostal smyk a naboural nejprve do svodidel a potom do stromu,“ uvedla Baláková.

Šestadvacetiletého muže převezli záchranáři do nemocnice s lehkými zraněními, odkud ho lékaři po ošetření propustili. Muže, kterému policisté zadrželi řidičský průkaz, nyní čeká trestní stíhání pro ohrožení pod vlivem návykové látky.

Ilustrační foto.
Komu pomohl výtěžek z Kabelkového bazaru? Nemocnému chlapci i matce

Druhá nehoda, u které zasahovali policisté, se stala na Nový rok v Turnově v jednu hodinu ráno. „Řidič osobního vozidla vlivem nepřiměřené rychlosti na křižovatce ulice Hluboká a Náměstí Českého ráje při odbočování naboural do zábradlí,“ popsala nehodu Baláková. Na rozdíl od předchozího případu byla dechová zkouška u 28letého řidiče negativní.