Moderní základna pro záchranáře bude stát 23 a půl milionu korun, ve výběrovém řízení zvítězila firma KN-STAV s.r.o. Stavba, která by měla trvat rok, začne v květnu. Na projektu se pracuje od roku 2010, kdy Liberecký kraj zasáhly ničivé povodně. Velká voda se tehdy nevyhnula ani stanovišti záchranné služby v Hrádku nad Nisou. Pozemky pro nové prostory v průmyslové zóně získal kraj od města za korunu.

„Jedná se o typovou stavbu, kterou replikujeme na další území. Jsou tam dvě parkovací místa a zázemí pro službu a personál,“ řekl k projektu Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky. Zaměstnanci budou na nové základně sloužit ve dvanáctihodinových směnách.

České dráhy. Ilustrační foto.
České dráhy budou nadále obsluhovat Jizerskohorskou železnici

Stavba se bude skládat ze dvou výškově rozdílných částí. V té vyšší budou dvě garážová stání a k nim přiléhající sklad kyslíku, sklad odpadů a dekontaminační místnost. Ve druhé snížené části budou například sklady léků a lékařského materiálu, sociální zázemí, šatny, denní místnost a technické zázemí. Garáž bude sloužit také jako mycí box. „Na střechu se umístí fotovoltaické panely pro potřeby stanice. Budova bude rovněž zachytávat dešťovou vodu, kterou mohou záchranáři používat pro mytí sanitních vozů,“ dodal Zbyněk Miklík.

Projekt bude Liberecký kraj spolufinancovat z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Další moderní stanoviště pro záchranáře chce kraj postavit také ve Frýdlantu nebo Jablonci nad Nisou. „Naším cílem je stavět nové moderní základny zdravotnické záchranné služby tak, aby se co nejvíce snížily dojezdové časy sanitek k pacientům. Z nových výjezdových základen již za nimi v krizových situacích míří například zdravotníci v Rokytnici nad Jizerou,“ uvedl hejtman Martin Půta.