Záchranářům pomohou především s agresivními pacienty, nebo při manipulaci s handicapovanými či obézními lidmi. Naoplátku absolvují šestihodinový kurz první pomoci a odborné stáže ve výjezdových skupinách.

Na spolupráci, která nemá v Libereckém kraji obdoby, se domluvili ředitelé Městské policie v Liberci a Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje.

„Městská policie v Liberci nás jako jediná podobná instituce oslovila s tím, že by měla zájem o proškolení svých strážníků na vyší urovni, než je standartní znalost poskytování první pomoci. Po dohodě s ředitelem městské policie Ladislavem Krajčíkem jsme se proto dohodli na vzájemné spolupráci,“ vysvětlil Deníku ředitel Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Zdeněk Kubr s tím, že podobným způsobem chtěli záchranáři již v minulosti spolupracovat se státní policií.

Nápad ale pokaždé narazil nedostatek financí. Díky spolupráci mezi záchranáři a městskou policií si tak strážníci vyzkoušejí zásahy se zdravotníky přímo v sanitách, tak aby věděli jak se mají v případě úrazu chovat.

Praxe pomůže

„Velmi nám to pomůže. Hlídky v terénu mají totiž během roku celou řadu případů, kdy se dostanou ke zraněným lidem jako první. Takhle jim budou moci ihned poskytnout nezbytnou péči,“ poznamenal zástupce ředitele městské policie Miroslav Chmela. Nabyté zkušenosti se budou strážníkům hodit i v případech, kdy musejí pomáhat handicapovaným lidem.

„Je důležité aby strážníci věděli jak s takovým člověkem zacházet, aby mu svým zákrokem ještě více neublížili,“ dodal Miroslav Chmela.

Spolupráce s Polskem

Ze strany Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje jde o další projekt, který by měl zvýšit standart poskytované péče. Liberečtí záchranáři totiž v těchto dnech zahájili realizaci unikátního projektu přeshraniční spolupráce se svými polskými kolegy.

„Projekt přeshraniční spolupráce by nám měl umožnit například transport našich pacientů z území těchto dvou států do našich nemocnic. Zároveň bude vyřešena legislativní stránka případných zásahů našich posádek mimo české území,“ vysvětlil Deníku již dříve ředitel Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Zdeněk Kubr.

Díky projektu přeshraniční spolupráce si krajští záchranáři polepší i po technické stránce. Z evropských peněz totiž budou zakoupeny dvě plně vybavená sanitní vozidla, která budou umístěna na výjezdových stanovištích nedaleko státní hranice.