Liberec Sdružení Zachraňme kino Varšava se pustilo do rekonstrukce historického sálu kina. Architekti a přátelé kina tak musí naráz bojovat s plísněmi, houbou koženkou, kanalizací i nefunkční topnou soustavou. Už teď je jasné, že plánovaná rekonstrukce se o něco protáhne.

„Odstranili jsme první metry koženky na zdech, vytrhali první metry podlahy abychom zjistili, že je opět všechno trochu jinak, než jsme předpokládali. Po dlouhých debatách převládl názor, že se pokusíme ozdravit sál v plném rozsahu a tím původní záměr rekonstrukce do půlky února rozšířit na konec února, případně půlku března," řekl za sdružení Petr Hubáček.

Současně s rekonstrukcí hlavního sálu by měly začít práce na topné soustavě, elektrických rozvodech a kanalizaci. Ačkoliv je podle architektů výsledek nejistý, už plánují další program pro veřejnost.

„Pravděpodobně ještě za těžkých, zimních a hlavně pracovních podmínek proběhne festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden Svět," upozornil Hubáček.

Kdo může, ten přispívá

Už koncem roku se sdružení vzdalo možnosti financovat opravy sto let starého kina z evropských peněz. Žádost o dotaci ve výši 20 milionů nakonec stáhlo, protože nebylo jisté, že by se všechno stihlo tak, aby se splnily podmínky grantové komise. Momentální úpravy tak probíhají za přispění Statutárního města Liberce, se kterým se sdružení domluvilo na určité formě spolupráce. Vedení města slíbilo, že ze svého rozpočtu přispěje částkou 1,8 milionu korun.

„Je to část peněz, které jsme získali prodejem pizzerie Maškovka. Alokaci částky schválili liberečtí zastupitelé na svém prosincovém zasedání," uvedl za magistrát města Jan Král.

Slíbené peníze poslouží k nejnutnějším opravám, tak aby se současným provozovatelům kina, kteří mají objekt pronajatý od města na 7 let, podařilo udržet jeho provozuschopnost a kino mohlo zahájit celoroční provoz.

„Promítací techniku budeme shánět jinde, uvažujeme třeba o digitální promítačce z druhé ruky v hodnotě cca 1,5 milionu korun. Počítáme, že stará budova, bude-li vytápět, bude stát jenom na energiích asi 20 tisíc korun za měsíc," přiblížilo svou vizi Sdružení Zachraňme kino Varšava.

Provozní výdaje se pokusí uhradit výdělky ze vstupného a kavárny, která už v improvizované podobě fungovala ve foyer kina na podzim.

Zároveň architekti doufají, že se jim podaří vyjednat další sponzorské dary nebo granty. V neposlední řadě se musí spolehnout i na příspěvky příznivců kina, kteří jenom vloni poslali na transparentní účet sdružení 37 tisíc korun. Ve srovnání s náklady na provoz a údržbu se jedná o malou částku, ale nikoliv zanedbatelnou. Dalších třicet tisíc je od o.s. ANAON jako dar na koupení nových lamp do projektoru, aby byl dobrý obraz.

„Lze konstatovat, že díly platbě města a grantu jsme nyní úspěšní, když máme 354 tisíc na účtě. Odečteme-li ale grant (354 255 tisíc), zůstane nám 99 tisíc korun na účtě. Pro sezónu 2014, která bude ze dvou částí, jaro a podzim, potřebujeme odhadem 300 až 500 tisíc, a proto Vás prosíme o podporu," apeluje na potenciální sponzory Jiří Žid.