Muž české národnosti zkolaboval v oblasti Štěpánky na Kořenově v neděli 23. ledna odpoledne. Naštěstí přijížděli další běžkaři, kteří ihned zahájili oživovací pokusy a zavolali o pomoc Záchranné zdravotnické službě. Na pokyny operačního pokračovali v resuscitaci. V té chvíli nikdo nevěděl, že muže postihl infarkt. Na místo ihned vyrazili záchranáři Horské služby Jizerské hory.  

„Na místě jsme pokračovali v resuscitaci a nasadili externí automatizovaný defibrilátor,“ přiblížil zasahující člen a zároveň náčelník Horské služby ČR René Mašín. Stačil jeden výboj a muži srdce znovu naskočilo. „Muže jsme připravili k transportu a šetrně dopravili naší terénní technikou k čekajícímu sanitnímu vozu,“ doplnil René Mašín. 

Muž skončil v krajské nemocnici v Liberci. „Leží na kardiologii a jeho stav je vážný,“ upřesnil mluvčí nemocnice Václav Řičář. 

Vlk v jedné z uliček v Rádle.
Na Rádle se pravděpodobně objevil vlk. Zvíře zachytily v noci kamery

Lékaři ale nemohli zjistit, jak se muž jmenuje a zda se s něčím neléčí. Proto se obrátili se žádostí o pomoc na policisty. „Běžkař prodělal infarkt a neměl u sebe žádné doklady. Jde o muže mezi padesáti až šedesáti lety,“ doplnila policejní mluvčí Ivana Baláková. Již druhý den se policistům podařilo totožnost muže ověřit. „Podařilo se nám to s přispěním veřejnosti,“ doplnila Baláková. 

Kolapsy běžkařů nejsou pro horské záchranáře ničím neobvyklým. K dalšímu takovému případu došlo 30. prosince při čekání u kiosku s občerstvením na Promenádní cestě přes hřebeny Jizerských hor. Naštěstí stál ve frontě zároveň i lékař na běžkách a další lidé, kteří znali správné zásady při pokusu obnovit životní funkce. „Ti ihned začali s nepřímou masáží srdce a externím dýcháním,“ komentoval zasahující člen Horské služby Jizerské hory Jan Semerádt. Hlídka horské služby byla ze stanice na Jizerce u pacienta během pěti minut i přesto, že Jizerskohorská magistrála byla doslova přeplněna dalšími milovníky bílé stopy. 

Turnovské náměstí. Ilustrační foto.
Turnov si bude po celý rok připomínat 750 let od první písemné zmínky

Automatizovaný externí defibrilátor umí záchranářům i radit. „Měli jsme pokračovat v resuscitaci a po nějaké době navrhl výboj. Ten ovšem nestačil, takže jsme pokračovali a poskytli pacientovi kyslík. Mezitím na místo dorazil vrtulník Letecké záchranné služby z Liberce,“ doplnil Semerádt. 

V posledních letech jsou oblíbené takzvané lovecké lyže, se kterými se zájemci dostanou i do hůře přístupných míst, což sebou nese další rizika. Loňského února se na nich zranila v oblasti Dlouhé Seče nad Josefovým Dolem mladá žena. Ženy vyrazily k pomníku Zimmermannova smrt, od něho pak následoval sjezd, uprostřed kterého došlo k nehodě. Jedna z žen si při pádu vykloubila koleno. Záchranáři Horské služby se k nim museli nejprve dostat obtížným terénem a hlubokým sněhem. „I sněžný skútr jsme museli nechat zhruba 200 metrů od nehody a dál jsme se dostali jen pěšky. Po telefonické konzultaci s lékařkou jí pak člen HS a zároveň školený zdravotnický záchranář podal tišící lék,“ uvedl zasahující člen Horské služby Jizerské hory Jaroslav Petrák.