Školy mohou přijmout až 6900 studentů, podaných přihlášek je o 200 méně. Řada škol proto bude vypisovat druhá kola. Celkem nabízejí střední a praktické školy v kraji 109 oborů.

Prim vedou gymnázia

Tradičně největší zájem je
o gymnázia. Podle mluvčí Krajského úřadu v Liberci, Markéty Dědkové, bylo nejvíce přihlášek podáno do osmiletého oboru. Kromě gymnázií se nejvíc dětí hlásí na obchodní akademie a obory elektro a strojírenství.

Učební obory dnes již nejsou jen o „špinavé práci", žáci ve své přípravě využívají moderní stroje nebo výpočetní techniku.

Z oborů s výučním listem je největší zájem o profese kadeřníka, cukráře nebo aranžéra. Podle Dědkové by mohl stoupnout také zájem o obory klempíř a zedník. Obecně však podle ní platí: „Zájem o obory vzdělání s výučním listem je dlouhodobě nižší než o obory maturitní dlouhodobě," shrnula.

Zájem o řemesla je stále mizivý

Do oborů středního vzdělání 
s výučním listem bylo podáno celkem zhruba 2000 přihlášek na celkových 2900 volných míst, samostatně do oborů 
s výučním listem se podle údajů z krajského úřadu, který je zřizovatelem středních škol, přihlásilo 1960 uchazečů na 2800 volných míst. Kraj se proto snaží podporovat některé učební obory stipendijním programem. „Učební obory dnes již nejsou jen o „špinavé práci", žáci ve své přípravě využívají moderní stroje nebo výpočetní techniku. O šikovné řemeslníky je navíc, například ve strojírenství, čím dál větší zájem a jejich příjmy jsou často srovnatelné s absolventy maturitních či vysokoškolských oborů," dodává mluvčí.

Problém není jen
v dětech

Problém však podle samotných pedagogů, ale i zástupců firem, není ani tak v dětech, jako spíš v rodičích. Ti by měli dobře zvážit, k čemu má jejich dítě vlohy a k čemu inklinuje. Ušetří si pak zbytečné starosti. „Jsem absolventka farmacie, syn patřil na základní škole k lepším žákům, snažila jsem se ho proto přesvědčit, že je vzdělání důležité, aby studoval nějakou střední školu, vždyť nabídka nabídka je nesmírně široká. Syn prošel postupně třemi. Nakonec se vyučil automechanikem a je velmi spokojený. Kdybych zbytečně netlačila, mohli jsme si doma ušetřit mnoho starostí," ilustruje své zkušenosti matka dnes už sedmadvacetiletého automechanika. „Podobné problémy řešíme sice individuálně, ale nejsou zase tak výjimečné," potvrdila pracovnice pedagogicko-psychologické poradny.

Letos naposledy

Stejně jako v předchozích letech se přijímací zkoušky dělají z českého jazyka, matematiky a z obecných studijních předpokladů. V Libereckém kraji jsou v této podobě už posedmé a letos zřejmě naposledy. Už v příštím roce vstoupí v platnost novela, která zkoušky sjednotí v celé zemi. „Ten hlavní rozdíl spočívá v tom, že přijímací zkoušky budou podle systému Cermat, který testuje jen z matematiky a češtiny, ale už ne z obecných vědomostí," shrnula radní pro oblast školství, Alena Losová. Právě všeobecné vědomostní zkoušky často ukázaly o studijních předpokladech, zejména u budoucích gymnazistů víc, než jen znalosti z češtiny a matematiky.

„Právě testy z všeobecných znalostí pro nás mají největší hodnotu. Z několikaletých zkušeností jasně vidíme, že děti, které měly nejvíc bodů 
v této části, pak měly nejlepší výsledky během celého studia," potvrdil ředitel Gymnázia Jeronýmova Jaroslav Šťastný. Pokud budou chtít gymnázia i v budoucnu vybírat ty nejlepší studenty, pravděpodobně jim nezbude, než kromě jednotných testů Cermat nakoupit navíc ještě i testy Scia. Rozhodnout by se mělo u kulatého stolu v květnu.