VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Začal Ramadán. I pro muslimy v Liberci

Liberec – V pátek začal Ramadán. Měsíc, v němž si celý muslimský svět připomíná zjevení proroka Mohameda. Pro muslimy má podobný význam jako naše Vánoce. Slaví celý muslimský svět. Připojila se k němu i nevelká muslimská komunita v Liberci.

23.7.2012 2
SDÍLEJ:

Ramadán začal i pro liberecké muslimyFoto: Deník/Vít Černý

Ramadán trvá třicet dní a začíná modlitbou. K ní se do modlitebny na kolejích Technické univerzity sešla asi desítka studentů. Z Pakistánu, Uzbekistánu, Tunisu, Maroka, Egypta, Sudánu, Čečny…

„Přijďte se podívat, budeme rádi, když se seznámíte s naší kulturou, když nás lépe poznáte," zve k návštěvě improvizované mešity zdejší imám.

Nejsme jedinými hosty. Současní studenti pozvali k modlitbě i několik svých přátel. Pracují v restauracích, které si tu otevřeli nebo jako technologové v zahraničních firmách. Většinou jsou to absolventi strojní fakulty.

Někteří si přivedli i své malé děti. „Učí se poznávat tradice, stejně jako jsme to viděli my u svých dědů, u svých otců," vysvětluje imám. Člověk, který vede modlitbu musí znát a umět vykládat korán. Jeho funkce by se dala přirovnat k laickému kazateli v některých evangelických církvích. Stejně jako on je to vážená osoba, kterého si zvolila komunita, ale není vysvěcen.

I atmosféra připomíná spíš přátelské setkání v civilních evangelických sborech než sevřenou katolickou liturgii. „Nejsem žádný pan farář, jsem jen člověk, o kterém si ostatní myslí, že má nejméně hříchů," směje se osmatřicetiletý inženýr původem z Maroka.

MODLITBOU začal Ramadán i pro muslimy v Liberci.Ujišťuji se, zda opravdu nevadí, když se jako žena slavnostní modlitby zúčastním. Imám kroutí hlavou. „My ženám nezakazujeme vstup do mešity, žena má stejné právo modlit se stejně jako muž," napravuje mé zkreslené představy o muslimském světě.

„Pravda je, že v mešitách mají ženy i muži svůj oddělený prostor," dodává. Jediné, oč mě požádá, abych si vlasy překryla šátkem. Respektuji to.

Blíží se čas modlitby. V místnosti vyzdobené arabskými nápisy se shromažďují muži v košilích a džínách. Po příchodu se srdečně zdraví, objímají s přítomnými dětmi.  V rohu místnosti začne táhlým monotónním zvukem svolávat přítomné k modlitbě jeden z nich.

Následuje čtení textu v arabštině, který je součástí modlitby a který vysvětluje význam Ramadánu. Muži některé pasáže opakují. Obřad je velmi civilní a přesto pociťuji vážnost a obřadnost chvíle. Někdo klečí, jiní sedí a děti – trochu zlobí.

Ve vrcholné fázi modlitby všichni povstanou a opakují imámova slova. Pak následuje závěrečná modlitba v typickém pokleku, jaký známe z obrázků mešit. Na závěr se všichni přátelsky pozdraví, stejně jako to dělají v závěru bohoslužby křesťané. „Víra je jen jedna. Nezáleží, zda jste křesťan, Žid, muslim. A to co nás rozděluje, není víra, ale politika a obchod," vysvětluje vážně imám.

Základem je půst

Ramadán je pohyblivý měsíc a letos se posunul doprostřed léta. Je tím pádem nejtěžší za posledních 33 let. Základem je půst, který patří mezi pět pilířů koránu. Během dne, od východu slunce do jeho západu, se nesmí jíst ale ani pít. Ale musíte normálně pracovat, i když vlády v muslimských zemích zkracují většinou pracovní dobu o dvě hodiny, na osm místo deset. „Představa, že v Ramadánu muslim přes den spí a večer začne nezřízeně jíst a pít, je trochu zkreslená. Podstata je jinde.

Tím, že se nesmíte dotknout kapky vody, kousku chleba, si těch věcí najednou začnete velmi vážit. Uvědomíte si, co znamenají, vede vás to k pokoře a vděčnosti. Pokud byste si tyto věci nedokázali odepřít, nikdy byste to nepoznali," vysvětluje imám.

MODLITBOU začal Ramadán i pro muslimy v Liberci.„Důležité je, že v Ramadánu to pocítíme všichni stejně. Chudí i bohatí. Když člověk zbohatne a žije v dostatku, zapomene, jaké je to mít hlad. Ramadán mu to připomene a vede tím i k velké solidaritě bohatých s chudými. V Ramadánu je ta pomoc extrémní. I během slavnostního večera, kdy se schází celé velké rodiny se kromě jídla a pití hodně diskutuje o tom, kde je třeba pomoci.," popsal tento svátek  například Tunisan Charfeddine Channoufi, který žije v Liberci přes sedm let.

„Podstatou Ramadánu je výdrž. To slovo asi nejlépe charakterizuje jeho význam. První dny je to nesmírně těžké, ale když to člověk vydrží, posílí ho to. Naučíte se vydržet hlad, bídu, nemoc, ale třeba i napětí a nervozitu běžného dne. Poznáváte sám sebe. Zrajete k moudrosti a pokoře. Výdrž je pro život stejně důležitá jako voda a Ramadán je test výdrže," snaží se mi odkrýt podstatu zdejší imám.

„Tím, že je Ramadán dlouhý, že to není záležitost jednoho dne, může se stát, že ho porušíte, ale další dny máte znovu čas přemýšlet o sobě. Když držíte tento dlouhý půst od šestnácti do třiceti let, už toho o sobě poznáte hodně. Navíc je to měsíc, kdy na vás nemohou působit temné síly, ďábel, chcete-li. Nemáte tedy své slabosti na koho svádět. Vyčistíte si tělo i myšlenky. Je to jako se strojem, ten také potřebuje čas od času vyčistit a opravit co není v pořádku, aby zase správně fungoval," přirovnává mladý inženýr technickou metaforou.

Pro děti je svátkem

Těžký půst nemusí držet staří a nemocní lidé, těhotné či menstruující ženy a děti. Ty začínají s půstem pomalu od dvanáctého věku, naplno pak v 16, 17, kdy dospívají. Těší se na něj ale všichni, bez rozdílu. „Neznám muslima, který by se na Ramadán netěšil. Ženy, muži, a hlavně děti." vysvětluje imám.

„Scházejí se velké rodiny, v Čechách ji nemáme, a tak zveme přátele, sousedy. Tam, kde jsou velké komunity, třeba ve Francii nebo Velké Británii, zvou na hostinu často i bezdomovce. Těším se, že až naše děti vyrostou, budou už znát dobře češtinu, budou mít víc přátel a budou také pořádat velké oslavy pro všechny ostatní," říká mi po skončení modlitby v hloučku dětí otec malého Zieda.  Na stolech jsou jídla různých muslimských zemí, sousedé i kultury se tak lépe poznávají.

„Naše děti se nejvíc těší na kuskus s mlékem," říká tatínek malé okaté Aichy.

Autor: Jana Švecová

23.7.2012 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 9 150 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci POMOCNÝ/Á ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK/CE. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 9150 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Základní znalost účetnictví výhodou., Pro osobu zdravotně postiženou., Vhodné pro zájemce z Frýdlantska, Zkrácený úvazek na 6 hod./den., Hlásit se předem telefonicky.. Pracoviště: Libor turský-002, Fučíkova, č.p. 471, 464 01 Frýdlant v Čechách. Informace: Libor Turský, +420 724 025 702.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Pojišťovací poradce 25 000 Kč

Odborní pojišťovací poradci ASISTENT/KA NA PŘEPÁŽCE. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Očekáváme:, - zkušenosti v oblasti prodeje , - min. SŠ vzdělání - vhodné i pro absolventy, - obchodního ducha, - cit pro komunikaci s klientem, - chuť růst, - reprezentativní a příjemné vystupování, - práce na PC (Word, Excel, Outlook), Na co se můžete těšit:, - finanční odměna a podpora v začátcích, - bohatý benefitní systém (soutěže, zájezdy, rostoucí bonusy apod.), - flexibilní pracovní doba, - podpora manažera, - bezplatný a propracovaný vzdělávací systém, - zázemí oblastní kanceláře, - příjemné pracovní prostředí a přátelské vedení, - možnost osobního a kariérního růstu, - výhodný operativní leasing, - příspěvek na penzijní připojištění, Hlásit se osobně, popř. e-mailem nebo telefonicky.. Pracoviště: Generali pojišťovna a.s.-002, nám. Sokolovské, č.p. 308, 460 01 Liberec 1. Informace: Jaroslav Volešák, +420 721 237 272.

Kultura a sport - Kultura a sport Maséři (kromě odborných masérů ve 6 700 Kč

Maséři (kromě odborných masérů ve zdravotnictví) MASÉR/KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 6700 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Profesionální provádění masérských služeb, administrativní práce. Kladný vztah k přírodě, bylinám, přirozeným procedurám v péči o tělo, pozitivní životní přístup, spolehlivost, pracovitost, nadšení., Akreditovaný masérský kurz podmínkou., Hlásit se předem telefonicky.. Pracoviště: Pavlína bartošová-001, Klášterní, č.p. 615, 463 62 Hejnice. Informace: Pavlína Bartošová, +420 731 087 980.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 20 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci PROVOZNÍ REFERENT/KA, ASISTENT/KA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: komunikace se zákazníky, údržba webových stránek, knihy jízd vozového parku, bezpečnost práce apod., Požadavky: řidičský průkaz sk. B, znalost angličtiny., Nabízíme: jednosměnný provoz, mírná variabilita pracovní doby, plat 20 - 22 tisíc hrubého po zapracování, pohodový kolektiv, zvýhodněný nákup firemního sortimentu, firemní večírky., Životopisy a dotazy zasílat e-mailem na: jitka.culikova@protimex.cz, popř. se hlásit telefonicky.. Pracoviště: Protimex cs spol. s.r.o., Zimní, č.p. 97, 460 15 Liberec 15. Informace: Jitka Culíková, +420 737 248 506.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Osečné na Kotelském vrchu vysvětili 15. června obnovenou křížovou cestu. Ceremonie se ujal generální vikář Martin Davídek společně se zdejším farářem Miroslavem Maňáskem.
8

FOTO: V Osečné vysvětili křížovou cestu

Krásná Studánka (ve žlutém) prohrála doma s Ruprechticemi 1:7 a pravděpodobně ji čeká sestup.
5

FOTO: Dobojováno! Postupují Žibřidice

Rozšířená realita v žaláři a dobře skrytá marihuana pro Poláky: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 18. června 2018.

FOTO: Frýdlant chce vydražit starý areál textilky Slezan

Frýdlant – Město nechce, aby se ze zchátralého areálu stala skládka odpadů.

Bosančić se nedohodl na nové smlouvě, o Diviše se zajímá Boleslav

Severní Čechy - Přípravu na novou fotbalovou sezonu už rozjely všechny tři prvoligové kluby ze severočeského regionu.

Bohumil Klepl předvede divákům v Hrádku svůj talent

Hrádek nad Nisou – Bohumil Klepl v hlavní a jediné roli komedie o zamilovaném uklízeči z nákupního centra. Máte chuť nechat si vysát každodenní starosti z hlavy?

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT