VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Začal Ramadán. I pro muslimy v Liberci

Liberec – V pátek začal Ramadán. Měsíc, v němž si celý muslimský svět připomíná zjevení proroka Mohameda. Pro muslimy má podobný význam jako naše Vánoce. Slaví celý muslimský svět. Připojila se k němu i nevelká muslimská komunita v Liberci.

23.7.2012 2
SDÍLEJ:

Ramadán začal i pro liberecké muslimyFoto: Deník/Vít Černý

Ramadán trvá třicet dní a začíná modlitbou. K ní se do modlitebny na kolejích Technické univerzity sešla asi desítka studentů. Z Pakistánu, Uzbekistánu, Tunisu, Maroka, Egypta, Sudánu, Čečny…

„Přijďte se podívat, budeme rádi, když se seznámíte s naší kulturou, když nás lépe poznáte," zve k návštěvě improvizované mešity zdejší imám.

Nejsme jedinými hosty. Současní studenti pozvali k modlitbě i několik svých přátel. Pracují v restauracích, které si tu otevřeli nebo jako technologové v zahraničních firmách. Většinou jsou to absolventi strojní fakulty.

Někteří si přivedli i své malé děti. „Učí se poznávat tradice, stejně jako jsme to viděli my u svých dědů, u svých otců," vysvětluje imám. Člověk, který vede modlitbu musí znát a umět vykládat korán. Jeho funkce by se dala přirovnat k laickému kazateli v některých evangelických církvích. Stejně jako on je to vážená osoba, kterého si zvolila komunita, ale není vysvěcen.

I atmosféra připomíná spíš přátelské setkání v civilních evangelických sborech než sevřenou katolickou liturgii. „Nejsem žádný pan farář, jsem jen člověk, o kterém si ostatní myslí, že má nejméně hříchů," směje se osmatřicetiletý inženýr původem z Maroka.

MODLITBOU začal Ramadán i pro muslimy v Liberci.Ujišťuji se, zda opravdu nevadí, když se jako žena slavnostní modlitby zúčastním. Imám kroutí hlavou. „My ženám nezakazujeme vstup do mešity, žena má stejné právo modlit se stejně jako muž," napravuje mé zkreslené představy o muslimském světě.

„Pravda je, že v mešitách mají ženy i muži svůj oddělený prostor," dodává. Jediné, oč mě požádá, abych si vlasy překryla šátkem. Respektuji to.

Blíží se čas modlitby. V místnosti vyzdobené arabskými nápisy se shromažďují muži v košilích a džínách. Po příchodu se srdečně zdraví, objímají s přítomnými dětmi.  V rohu místnosti začne táhlým monotónním zvukem svolávat přítomné k modlitbě jeden z nich.

Následuje čtení textu v arabštině, který je součástí modlitby a který vysvětluje význam Ramadánu. Muži některé pasáže opakují. Obřad je velmi civilní a přesto pociťuji vážnost a obřadnost chvíle. Někdo klečí, jiní sedí a děti – trochu zlobí.

Ve vrcholné fázi modlitby všichni povstanou a opakují imámova slova. Pak následuje závěrečná modlitba v typickém pokleku, jaký známe z obrázků mešit. Na závěr se všichni přátelsky pozdraví, stejně jako to dělají v závěru bohoslužby křesťané. „Víra je jen jedna. Nezáleží, zda jste křesťan, Žid, muslim. A to co nás rozděluje, není víra, ale politika a obchod," vysvětluje vážně imám.

Základem je půst

Ramadán je pohyblivý měsíc a letos se posunul doprostřed léta. Je tím pádem nejtěžší za posledních 33 let. Základem je půst, který patří mezi pět pilířů koránu. Během dne, od východu slunce do jeho západu, se nesmí jíst ale ani pít. Ale musíte normálně pracovat, i když vlády v muslimských zemích zkracují většinou pracovní dobu o dvě hodiny, na osm místo deset. „Představa, že v Ramadánu muslim přes den spí a večer začne nezřízeně jíst a pít, je trochu zkreslená. Podstata je jinde.

Tím, že se nesmíte dotknout kapky vody, kousku chleba, si těch věcí najednou začnete velmi vážit. Uvědomíte si, co znamenají, vede vás to k pokoře a vděčnosti. Pokud byste si tyto věci nedokázali odepřít, nikdy byste to nepoznali," vysvětluje imám.

MODLITBOU začal Ramadán i pro muslimy v Liberci.„Důležité je, že v Ramadánu to pocítíme všichni stejně. Chudí i bohatí. Když člověk zbohatne a žije v dostatku, zapomene, jaké je to mít hlad. Ramadán mu to připomene a vede tím i k velké solidaritě bohatých s chudými. V Ramadánu je ta pomoc extrémní. I během slavnostního večera, kdy se schází celé velké rodiny se kromě jídla a pití hodně diskutuje o tom, kde je třeba pomoci.," popsal tento svátek  například Tunisan Charfeddine Channoufi, který žije v Liberci přes sedm let.

„Podstatou Ramadánu je výdrž. To slovo asi nejlépe charakterizuje jeho význam. První dny je to nesmírně těžké, ale když to člověk vydrží, posílí ho to. Naučíte se vydržet hlad, bídu, nemoc, ale třeba i napětí a nervozitu běžného dne. Poznáváte sám sebe. Zrajete k moudrosti a pokoře. Výdrž je pro život stejně důležitá jako voda a Ramadán je test výdrže," snaží se mi odkrýt podstatu zdejší imám.

„Tím, že je Ramadán dlouhý, že to není záležitost jednoho dne, může se stát, že ho porušíte, ale další dny máte znovu čas přemýšlet o sobě. Když držíte tento dlouhý půst od šestnácti do třiceti let, už toho o sobě poznáte hodně. Navíc je to měsíc, kdy na vás nemohou působit temné síly, ďábel, chcete-li. Nemáte tedy své slabosti na koho svádět. Vyčistíte si tělo i myšlenky. Je to jako se strojem, ten také potřebuje čas od času vyčistit a opravit co není v pořádku, aby zase správně fungoval," přirovnává mladý inženýr technickou metaforou.

Pro děti je svátkem

Těžký půst nemusí držet staří a nemocní lidé, těhotné či menstruující ženy a děti. Ty začínají s půstem pomalu od dvanáctého věku, naplno pak v 16, 17, kdy dospívají. Těší se na něj ale všichni, bez rozdílu. „Neznám muslima, který by se na Ramadán netěšil. Ženy, muži, a hlavně děti." vysvětluje imám.

„Scházejí se velké rodiny, v Čechách ji nemáme, a tak zveme přátele, sousedy. Tam, kde jsou velké komunity, třeba ve Francii nebo Velké Británii, zvou na hostinu často i bezdomovce. Těším se, že až naše děti vyrostou, budou už znát dobře češtinu, budou mít víc přátel a budou také pořádat velké oslavy pro všechny ostatní," říká mi po skončení modlitby v hloučku dětí otec malého Zieda.  Na stolech jsou jídla různých muslimských zemí, sousedé i kultury se tak lépe poznávají.

„Naše děti se nejvíc těší na kuskus s mlékem," říká tatínek malé okaté Aichy.

Autor: Jana Švecová

23.7.2012 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Radiologický asistent 24 000 Kč Radiologičtí asistenti RADIOLOGICKÝ/Á ASISTENT/KA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 26500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Husova 357/10, 460 01 Liberec 1. , Odborná způsobilost dle zákona č. 96/2004 Sb., U cizinců nutné uznání od MZČR., Výhody: podnikové stravování, 5 týdnů dovolené., Hlásit se e-mailem nebo osobně v Oddělení lidských zdrojů, Liberec 1, Vzdušná 1360/6, budova Q, 5. patro.. Pracoviště: Krajská nemocnice liberec, a.s., Husova, č.p. 357, 460 01 Liberec 1. Informace: Miroslava Stránská, . Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 25 000 Kč Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) ŘIDIČ skupiny C. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Požadavky:, - řidičský průkaz skupiny C, - flexibilitu, Kontaktujte nás emailem, osobně po - pá nebo telefonicky mezi 9. a 15. hodinou.. Pracoviště: Mg services s.r.o.-001, 463 12 Liberec 25. Informace: Ota Dědek, +420 603 204 390. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 32 000 Kč Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) ŘIDIČ VNITROSTÁTNÍ KAMIONOVÉ DOPRAVY. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Noční provoz, úvazek: . Mzda min. 32000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Linka Turnov/Kvasiny - denní jízdy., Požadavky: řidičský průkaz C + E nutný., ADR výhodou - popřípadě můžeme zajistit školení., Hlásit se telefonicky nebo e-mailem. Pracoviště: Nadoko s.r.o.-002, 463 46 Příšovice. Informace: Renata Ungrádová, +420 739 342 746,485 109 955. Výroba - Výroba Ruční balič 13 500 Kč Ruční baliči RUČNÍ BALIČ/KA v provozech. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Práce na 3 měsíce, Hlásit se osobně na adrese Dr. M. Horákové 305/37, Liberec.. Pracoviště: Mersanit s.r.o.-008 (hokami cz, s.r.o.), Ampérova, č.p. 464, 463 12 Liberec 25. Informace: Vitalii Rushchak, +420 777 428 521.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 24. září 2018

Řádění vichřice na Tachovsku a vstupenky na královský Real: zhlédněte videa dne

Ilustrační foto

NEPŘEHLÉDNĚTE! V úterý vychází volební speciál Týdeník Liberecko XXL

Volební seriál Deníku pokračuje! Tentokrát představíme Chrastavu

Liberecko – Nenechte si ujít předvolební speciál, který vám přinese základní informace pěkně na jednom místě.

Učitelka Eva Rydval oživila dění v obci. Získala za to cenu Žena regionu

Liberecký kraj – Vítězkou 9. ročníku ocenění Žena regionu se v Libereckém kraji stala Eva Rydval.

V knihovně bude debata s kandidáty na primátora

Liberec - Parlament mladých zve na „Primátorskou debatu“ do Krajské vědecké knihovny.

Spadlé stromy a dopravní nehody zaměstnávají hasiče

Liberecký kraj – Během neděle a především noci z neděle na pondělí zaměstnávali hasiče v Libereckém kraji dopravní nehody a technické pomoci. Hasiči vyjížděli převážně k popadaným stromům či větvím v drátech elektrického vedení. Během uplynulých 24 hodin řešili 28 takových událostí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT