VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Začal Ramadán. I pro muslimy v Liberci

Liberec – V pátek začal Ramadán. Měsíc, v němž si celý muslimský svět připomíná zjevení proroka Mohameda. Pro muslimy má podobný význam jako naše Vánoce. Slaví celý muslimský svět. Připojila se k němu i nevelká muslimská komunita v Liberci.

23.7.2012 2
SDÍLEJ:

Ramadán začal i pro liberecké muslimyFoto: Deník/Vít Černý

Ramadán trvá třicet dní a začíná modlitbou. K ní se do modlitebny na kolejích Technické univerzity sešla asi desítka studentů. Z Pakistánu, Uzbekistánu, Tunisu, Maroka, Egypta, Sudánu, Čečny…

„Přijďte se podívat, budeme rádi, když se seznámíte s naší kulturou, když nás lépe poznáte," zve k návštěvě improvizované mešity zdejší imám.

Nejsme jedinými hosty. Současní studenti pozvali k modlitbě i několik svých přátel. Pracují v restauracích, které si tu otevřeli nebo jako technologové v zahraničních firmách. Většinou jsou to absolventi strojní fakulty.

Někteří si přivedli i své malé děti. „Učí se poznávat tradice, stejně jako jsme to viděli my u svých dědů, u svých otců," vysvětluje imám. Člověk, který vede modlitbu musí znát a umět vykládat korán. Jeho funkce by se dala přirovnat k laickému kazateli v některých evangelických církvích. Stejně jako on je to vážená osoba, kterého si zvolila komunita, ale není vysvěcen.

I atmosféra připomíná spíš přátelské setkání v civilních evangelických sborech než sevřenou katolickou liturgii. „Nejsem žádný pan farář, jsem jen člověk, o kterém si ostatní myslí, že má nejméně hříchů," směje se osmatřicetiletý inženýr původem z Maroka.

MODLITBOU začal Ramadán i pro muslimy v Liberci.Ujišťuji se, zda opravdu nevadí, když se jako žena slavnostní modlitby zúčastním. Imám kroutí hlavou. „My ženám nezakazujeme vstup do mešity, žena má stejné právo modlit se stejně jako muž," napravuje mé zkreslené představy o muslimském světě.

„Pravda je, že v mešitách mají ženy i muži svůj oddělený prostor," dodává. Jediné, oč mě požádá, abych si vlasy překryla šátkem. Respektuji to.

Blíží se čas modlitby. V místnosti vyzdobené arabskými nápisy se shromažďují muži v košilích a džínách. Po příchodu se srdečně zdraví, objímají s přítomnými dětmi.  V rohu místnosti začne táhlým monotónním zvukem svolávat přítomné k modlitbě jeden z nich.

Následuje čtení textu v arabštině, který je součástí modlitby a který vysvětluje význam Ramadánu. Muži některé pasáže opakují. Obřad je velmi civilní a přesto pociťuji vážnost a obřadnost chvíle. Někdo klečí, jiní sedí a děti – trochu zlobí.

Ve vrcholné fázi modlitby všichni povstanou a opakují imámova slova. Pak následuje závěrečná modlitba v typickém pokleku, jaký známe z obrázků mešit. Na závěr se všichni přátelsky pozdraví, stejně jako to dělají v závěru bohoslužby křesťané. „Víra je jen jedna. Nezáleží, zda jste křesťan, Žid, muslim. A to co nás rozděluje, není víra, ale politika a obchod," vysvětluje vážně imám.

Základem je půst

Ramadán je pohyblivý měsíc a letos se posunul doprostřed léta. Je tím pádem nejtěžší za posledních 33 let. Základem je půst, který patří mezi pět pilířů koránu. Během dne, od východu slunce do jeho západu, se nesmí jíst ale ani pít. Ale musíte normálně pracovat, i když vlády v muslimských zemích zkracují většinou pracovní dobu o dvě hodiny, na osm místo deset. „Představa, že v Ramadánu muslim přes den spí a večer začne nezřízeně jíst a pít, je trochu zkreslená. Podstata je jinde.

Tím, že se nesmíte dotknout kapky vody, kousku chleba, si těch věcí najednou začnete velmi vážit. Uvědomíte si, co znamenají, vede vás to k pokoře a vděčnosti. Pokud byste si tyto věci nedokázali odepřít, nikdy byste to nepoznali," vysvětluje imám.

MODLITBOU začal Ramadán i pro muslimy v Liberci.„Důležité je, že v Ramadánu to pocítíme všichni stejně. Chudí i bohatí. Když člověk zbohatne a žije v dostatku, zapomene, jaké je to mít hlad. Ramadán mu to připomene a vede tím i k velké solidaritě bohatých s chudými. V Ramadánu je ta pomoc extrémní. I během slavnostního večera, kdy se schází celé velké rodiny se kromě jídla a pití hodně diskutuje o tom, kde je třeba pomoci.," popsal tento svátek  například Tunisan Charfeddine Channoufi, který žije v Liberci přes sedm let.

„Podstatou Ramadánu je výdrž. To slovo asi nejlépe charakterizuje jeho význam. První dny je to nesmírně těžké, ale když to člověk vydrží, posílí ho to. Naučíte se vydržet hlad, bídu, nemoc, ale třeba i napětí a nervozitu běžného dne. Poznáváte sám sebe. Zrajete k moudrosti a pokoře. Výdrž je pro život stejně důležitá jako voda a Ramadán je test výdrže," snaží se mi odkrýt podstatu zdejší imám.

„Tím, že je Ramadán dlouhý, že to není záležitost jednoho dne, může se stát, že ho porušíte, ale další dny máte znovu čas přemýšlet o sobě. Když držíte tento dlouhý půst od šestnácti do třiceti let, už toho o sobě poznáte hodně. Navíc je to měsíc, kdy na vás nemohou působit temné síly, ďábel, chcete-li. Nemáte tedy své slabosti na koho svádět. Vyčistíte si tělo i myšlenky. Je to jako se strojem, ten také potřebuje čas od času vyčistit a opravit co není v pořádku, aby zase správně fungoval," přirovnává mladý inženýr technickou metaforou.

Pro děti je svátkem

Těžký půst nemusí držet staří a nemocní lidé, těhotné či menstruující ženy a děti. Ty začínají s půstem pomalu od dvanáctého věku, naplno pak v 16, 17, kdy dospívají. Těší se na něj ale všichni, bez rozdílu. „Neznám muslima, který by se na Ramadán netěšil. Ženy, muži, a hlavně děti." vysvětluje imám.

„Scházejí se velké rodiny, v Čechách ji nemáme, a tak zveme přátele, sousedy. Tam, kde jsou velké komunity, třeba ve Francii nebo Velké Británii, zvou na hostinu často i bezdomovce. Těším se, že až naše děti vyrostou, budou už znát dobře češtinu, budou mít víc přátel a budou také pořádat velké oslavy pro všechny ostatní," říká mi po skončení modlitby v hloučku dětí otec malého Zieda.  Na stolech jsou jídla různých muslimských zemí, sousedé i kultury se tak lépe poznávají.

„Naše děti se nejvíc těší na kuskus s mlékem," říká tatínek malé okaté Aichy.

Autor: Jana Švecová

23.7.2012 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Obsluha strojů 13 500 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu PLASTIKÁŘ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Práce na 3 měsíce., Hlásit se předem telefonicky nebo osobně na adrese Hodkovická 203, Liberec 25 od 10.00 do 12.00 hod.. Pracoviště: Ayram-spol s.r.o.-003 (novoplast liberec s.r.o.), Lučanská, č.p. 53, 460 15 Liberec 15. Informace: Olena Perehanya, +420 774 997 638.

Stavebnictví - Stavebnictví Instalatéři, potrubáři 30 000 Kč

Instalatéři, potrubáři, stavební zámečníci a stavební klempíři POTRUBÁŘ-PŘÍPRAVÁŘ-ZÁMEČNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: montáže v zahraničí, hlásit se předem telefonicky. Pracoviště: Potrubex s.r.o., Vojanova, č.p. 141, 460 10 Liberec 10. Informace: Patrik Hoffman, +420 777 666 341.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Psycholog 27 000 Kč

Psychologové PSYCHOLOG oddělení výkonu vazby a trestu. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zákonné a další předpoklady a požadavky:, - vysokoškolské vzdělání v magisterském akreditovaném studijním programu v oboru psychologie (jednooborová psychologie po celou dobu studia), - trestní bezúhonnost, - zdravotní způsobilost pro výkon práce, - organizační a komunikační schopnosti, - znalost práce na PC (WORD, EXCEL, INTERNET)., Místo působiště: Vazební věznice Liberec, Předpokládaný termín nástupu: 1. 7. 2018, Nabízíme:, - platová třída 12 (od 27.000,-Kč), - jednosměnný provoz, - příspěvky z Fondu kulturních a sociálních potřeb na stravné (zajištěno ve vazební věznici), kulturní a sportovní vyžití, apod., Náležitosti:, - písemnou přihlášku k výběru, - strukturovaný, profesní životopis, - fotokopie dokladů o nejvyšším dosaženém vzdělání, - souhlas se soustřeďováním osobních údajů ve smyslu zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, ve znění pozdějších předpisů a to prostřednictvím prohlášení ve znění: "Odesláním a doručením strukturovaného profesního životopisu souhlasím, aby Vazební věznice Liberec zpracovávala mnou poskytnutá data obsažená v životopise pro účely a v rozsahu potřebném pro uskutečnění výběru na místo psychologa.", Termín doručení písemné přihlášky: 30. 4. 2018., Přihlášku s požadovanými materiály zašlete na adresu:, Vězeňská služba České republiky, Vazební Věznice Liberec, oddělení personální, Pelhřimovská 3, p.ú. 1, př. 400, 460 62 Liberec. Pokud přihláška nebude obsahovat požadavek vrácení zaslaných materiálů, budou tyto po ukončení výběru skartovány., Obálku označte v levém dolním rohu " Výběr - PSYCH".. Pracoviště: Vězeňská služba české republiky - vazební věznice liberec, Pelhřimovská, č.p. 347, 460 01 Liberec 1. Informace: Jiřina Trnková, +420 482 426 270.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební mistr 50 000 Kč

Mistři a příbuzní pracovníci ve stavebnictví ŠÉFMONTÉR-PŘEKLADATEL. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 50000 kč, mzda max. 100000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplní vaší práce bude komunikace s německým partnerem a překládání jeho požadavků skupině českých montérů-svářečů, potrubářů., Nejlépe vyučení v černém řemesle., Požadavky: komunikativní znalost němčiny., Požadujeme ochotu jezdit po montážích, které trvají od čtrnácti dnů do jednoho měsíce., Hlásit se předem telefonicky. Pracoviště: Potrubex s.r.o., Vojanova, č.p. 141, 460 10 Liberec 10. Informace: Patrik Hoffman, +420 777 666 341.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 22. března 2018

Sobotka o ústavním puči, výbuchy v Kladně a Keinkauf Land: videa dne

Liberecké gymnastky. Zleva: Benešová, Popeláková, Horníková, Musilová a Tomešová.

Jeden korálek pro Horníkovou. Svým úspěchem potěšila trenérky

Volejbalisté Ústí prohráli i doma, Liberec zažil obrovský šok

Ústí n. L., Liberec - Pro hráčky Liberce už play-off skončilo. Doma jednoznačně podlehly Brnu.

Liberec otočil čtvrtfinálovou sérii s Hradcem, jedna výhra ho dělí od postupu

Hradec Králové /FOTO/ – Bílí Tygři mají ambiciózní Mountfield na lopatě. „Máme o jednu výhru víc, ale tím to nekončí,“ ví gólman Roman Will.

Města zhasnou, podpoří Hodinu Země. Ke kampani se může přidat každý

Liberecký kraj – Eiffelova věž, Koloseum, ale i dominanty České Lípy nebo Nového Boru v sobotu na 60 minut potemní. Připojí se tak k celosvětovému happeningu Hodina Země, který letos už podvanácté propojí obce, firmy i jednotlivce, jimž není lhostejná budoucnost naší planety. V Libereckém kraji kampaň podpoří také Svor a Železný Brod, ale i řada jednotlivců.

Jak jsme žili v Československu: Sbor dobrovolných hasičů z Raspenavy

Liberecko – Každý pátek přinášíme v tištěném vydání Deníku fotky, na kterých se s vámi podíváme do minulosti, do československé minulosti. Další díl naleznete v novinách už v pátek 23. března.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT