Nebezpečná zábava

„Většina úrazů bývá způsobena nesprávnou manipulací s pyrotechnikou. Proto je třeba vždy postupovat podle návodu," varuje policejní mluvčí Dagmar Sochorová.

Při nákupu je podle ní lepší se vyhnout pochybným prodejcům a zajít třeba do velkého obchodního domu nebo specializované prodejny, kde je větší záruka, že se neprodává závadné zboží. Nelegálně dovážené a neověřené zboží a amatérsky vyráběná pyrotechnika může být velmi nebezpečná.

Z hračky se může změnit na skutečnou bombu. Nebezpečí úrazu může hrozit také na hromadných oslavách na náměstích a podobných místech, kam si lidé pyrotechniku přinesou a odpalují ji přímo na těchto místech. Malé děti a domácí zvířata by se na tyto atrakce neměly brát.

Pyrotechnické zboží je rozděleno do několika tříd bezpečnosti. „Do I. třídy nebezpečnosti patří prskavky, kapsle, bouchací kuličky, třaskavé proužky a jiné. Toto zboží se může prodávat komukoli bez omezení věku kdekoli, třeba ve stánku," popisuje mluvčí. Pyrotechniku zařazenou do II. třídy různé rakety, petardy, světelné fontány, dýmovnice a další mohou prodejci prodat pouze osobě starší osmnácti let. Pyrotechnické předměty vyšších tříd již volně prodejné nejsou, mohou je koupit pouze lidé s platným průkazem odpalovače ohňostrojů, který vydává Český báňský úřad.

Pyrotechnika se v posledních letech stala velmi populární.

„Příchod nového roku oslavuje tímto způsobem stále více osob. Proto je třeba manipulovat s pyrotechnikou bezpečně a neohrozit tak sebe ani své okolí," dodává mluvčí Dagmar Sochorová.

Policisté radí, jak během oslav předejít zraněním při použití pyrotechniky

Zábavní pyrotechniku kupujte pouze ve stálých prodejnách, nikoliv u stánků na mnoha tržištích. I když zboží u stánků splňuje všechny podmínky prodeje, vlhkost a mráz ho může poškodit a znehodnotit.

Nekupujte zboží, na kterém chybí český návod, označení výrobce a dovozce, třídy nebezpečnosti, číslo povolení k prodeji a datum použitelnosti.

Výrobky kupujte jen v původním balení výrobce. Nekupujte zboží, které je přebalené v obalu jiném.

Při používání pyrotechniky postupujte vždy podle přiloženého návodu.

Při manipulaci s pyrotechnikou nemiřte na sebe ani na druhé osoby. S pyrotechnikou nemanipulujte v podnapilém stavu. Pyrotechniku by měl odpalovat pouze střízlivý člověk.

V žádném případě nepoužívejte amatérsky vyrobené různé pyrotechnické předměty.

Kupované výrobky doma nevylepšujte, riziko úrazů je v tomto případě příliš vysoké.

Pyrotechniku rozhodně nesvěřujte dětem. Rodiče by měli dětem zakázat i sbírání nevybuchlých petard a poučit své děti o tom, že na takové předměty nesmí sahat.

Zdroj: KŘP Libereckého kraje