Právě město pod Ještědem se stalo jasným cílem, když se tvůrci rozhodli svou hru rozšířit. Velkou roli hrál i fakt, že ve městě žijí už šest let, detailně ho poznali a vepsalo se jim do srdcí. „Liberec se navíc od Telče liší v několika aspektech, ať už svou rozlohou, počtem turistů nebo třeba náročností terénu. Přeci jen je to tady u nás pořád do kopce,“ poznamenala se smíchem Daniela Pospíchalová, která přišla s prvotní myšlenkou.

Hlavním cílem hry Nachozeno je představit vybraná česká města netradiční formou. Užijí si je skupinky dvou až šesti hráčů. Nachodí přibližně šest až devět kilometrů a prostřednictvím připravených úkolů, šifer a otázek se dozvědí řadu zajímavostí. „S každým úkolem navíc tým obdrží také jeden dílek mapy, díky němuž se dozví, kam povedou jeho další kroky. Trasa cesty totiž není dopředu známá,“ přiblížil princip hry Dominik Rosenberg.

Centrum odborného vzdělávání v Turnově.
Kraj bude mít další Centrum odborného vzdělávání. Vyroste v Semilech

Samotné hraní zabere dvě až pět hodin, ale v principu o rychlost nejde. Hlavní roli hraje totiž poznání okolí spojené s příjemnou procházkou. A díky nápovědám si mohou hru užít všichni, od party přátel přes zamilovanou dvojici až po rodiny s dětmi. „Tímto konceptem se také snažíme propojit aktivní výlet se zábavným způsobem poznávání nových míst. Během hry mají cestovatelé možnost se občerstvit nebo si jen udělat krátkou pauzu u menších lokálních podniků, ať už jde o cukrárnu, restauraci nebo třeba pivovar,“ doplnil poslední z trojlístku tvůrců Tomáš Nosek.

Pro tvorbu projektu využili crowdfundingovou kampaň, a to nejen kvůli financím, ale i kvůli zmapování poptávky od lidí. Právě pozitivní ohlasy je vedle vybrané částky motivovaly v projektu pokračovat. „Zároveň jsme se umístili na třetím místě v soutěži Nastartujte se od Komerční banky, která pomáhá začínajícím podnikatelům. Finanční odměna ve výši 50 tisíc korun nám v samotných počátcích také velmi pomohla,“ podotkla Daniela.

Telefon netřeba

Zatím se jim dostává pozitivní zpětná vazba. Lidé k hodnocení často připojují i fotografie z výletu a hráči si pochvalují jak celý koncept hry, tak i samotné úkoly. Tvůrci úmyslně stvořili hru, kde hráči nepotřebují chytrý telefon. Vystačí si pouze s tužkou, propiskou a dalšími materiály. Vše je součástí herního balení včetně baťůžku. „Otevíráme lidem možnost oprostit se alespoň na okamžik od každodenního shonu notifikací a on-line světa. Nadále se chceme držet v konceptu stoprocentního off-line zážitku,“ zdůraznil Dominik. To často oceňují i samotní hráči.

V rámci postupného rozvolňování se připravují na nadcházející letní sezonu. Předpokládají, že letos bude více Čechů trávit dovolenou doma. „Máme v plánu tvořit hry pro další města v rámci České republiky. Prozatím však zatím nechceme prozradit, kam přesně povedou naše nejbližší kroky,“ uzavřela vyprávění trojice nadšenců.