Sankcí se budou v úterý na svém zasedání zabývat liberečtí radní. Rozhodnou se, zda se město pokutě podvolí nebo podá rozklad. „Město se podle antimonopolního úřadu dopustilo správního deliktu, když zakázku zrušilo. Úřad shledal, že nebyla naplněna podmínka pro zrušení zadávacího řízení, a tudíž v něm město Liberec mělo pokračovat,“ uvedla mluvčí radnice Pavlína Stránská.

Výběrové řízení vyhrála vloni v létě s nejnižší nabídkovou cenou liberecká firma Syner. V prosinci ale tehdejší primátor Jan Korytář odmítl tendr v hodnotě 14,3 milionů korun (bez DPH) podepsat.

Své rozhodnutí tenkrát zdůvodnil tím, že město nemá na realizaci přestavby Soukenného náměstí dost peněz a že s revitalizací počká až na nástup městského architekta na radnici, který by se zabýval obnovou centra města jako celku. „Není to nic osobního vůči Syneru, rozhodl bych tak, i kdyby šlo o jinou firmu,“ prohlásil tenkrát Jan Korytář.

Současně tři miliony korun věnovala městu na projekt společnost Multi Development, která zde stavěla obchodní centrum Forum.

Firma Syner po zrušení zakázky podala návrh ÚOHS na přezkoumání úkonů zadavatele zakázky, tedy Statutárního města Liberce. „Potvrdilo se naše tvrzení, že předchozí vedení města Liberce v čele s Janem Korytářem jednalo v rozporu s platnými zákony,“ podotkl mluvčí firmy Syner Ondřej Paclt.

Protože antimonopolní úřad zrušil zastavení zakázky, bude tedy zřejmě město muset v projektu pokračovat. „Proklamovaná snaha bývalého vedení ušetřit se obrátila v pokutu. Vlastní zakázku bude muset město stejně realizovat v původní výši,“ podotkl náměstek primátorky pro ekonomiku Jiří Šolc (Liberec občanům). „Věřím, že se se stavební společností domluvíme na revitalizaci náměstí až na příští rok, protože letos na to v rozpočtu peníze nejsou,“ dodal.

Projekt na přestavbu náměstí vznikl za vedení bývalé koalice v čele s ODS. Počítá s rozšířením pěší zóny na náměstí a vytlačením automobilové dopravy. Má zde vyrůst klidová odpočinková zóna plná zeleně.