„Hodně nám to kostičkuje, a to několikrát během hodiny. Zkreslený je i zvuk a několikrát se nám stalo, že to všechno zamrzlo nebo nešlo přepnout na jiný kanál. Manžel už se na to odmítá dívat, ale já jsem trochu televizní maniak, tak to vždycky nějak přežiju," popisuje padesátiletá žena, která bydlí v Liberci u dolních kasáren.

Stížností na rušení příjmu pozemního televizního vysílání (DVB-T) přitom evidují České radiokomunikace tisíce. Zatímco při rozjezdu těchto stanic v roce 2014 to bylo jen několik desítek stížností, teď už je to několik stovek měsíčně. Na vině je budování nové mobilní sítě LTE, někdy zvané též 4G. Jde o širokopásmou technologii, která umožňuje vysokorychlostní přenos dat v mobilních sítích. Do roku 2019 tak mají mobilní operátoři povinnost pokrýt tímto signálem 98% území ČR. Jenže čím víc stanic pro rychlý internet přibývá, tím víc je na řadě míst rušen televizní signál. V některých lokalitách došlo přechodně k úplné ztrátě televizního signálu pro celé čtvrtě nebo jsou rušeny jednotlivé domácnosti.

Své o tom vědí i v liberecké regionální televizi RTM+. „S problémem jsme se setkali i přímo u nás v televizi, když jsme řešili převod našeho vysílání z vysílače Černá Studnice na Ještěd, a kdy nás rušil blízký vysílač společnosti T-Mobile. Takže máme na vlastní kůži ozkoušeno, že mobilní operátoři dokáží rušit televizní anténu, i když je konkrétní program celkem daleko od jejich kmitočtu," popisuje ředitel RTM+ Jan Punčochář.

Na přelomu června a července se jen v samotném Liberci spustil zkušební provoz u jedenácti stanic LTE, dále pak v Mníšku, Jeřmanicích, na Sychrově a v Turnově. V srpnu pak byla spuštěna stanice v Hrádku nad Nisou.

NÁROK NA ODŠKODNĚNÍ, NEPLAŤTE ZBYTEČNĚ

K rušení dochází v pásmu 800 MHz, které mobilní operátoři využívají pro rychlé sítě LTE. To sousedí s pásmem využívaným právě pro televizní vysílání.

Rušení se projevuje zhruba do 500 metrů od základnové stanice LTE. Potíže mají také diváci se slabším TV signálem, pokud používají anténní zesilovač nebo nevhodnou pokojovou anténu, problém mohou mít i kabelové televize.

„Lidé se často obracejí na České radiokomunikace jako distributora televizního signálu nebo přímo na servisní společnosti a opravy si pak sami platí. Správný postup je ale kontaktovat oblastní pracoviště Českého telekomunikačního úřadu, který jediný může posoudit, zda je stížnost oprávněná," vysvětluje za Radiokomunikace Marcel Procházka.

Pokud ČTÚ uzná stížnost jako oprávněnou, mají diváci nárok na bezplatnou opravu. Tu zaplatí příslušný mobilní operátor, kterému stanice LTE patří. Podmínkou pro bezplatnou opravu je bezzávadová instalace přijímacího zařízení (tj. antény, svodu a přijímače) a dostatečná intenzita TV signálu. Podrobnosti jsou na stránkách úřadu www.ctu.cz, kde je formulář pro nahlášení rušení i interaktivní mapa pro vyhledání základnových stanic v okolí.