Proto se školáci vrhli už před prázdninami do projektu Na zelenou - Bezpečná cesta do školy. Namalovali, kde nacházejí ta nejnebezpečnější místa, a své dvě mapy, jednu z dílny chlapců a druhou holčičí, předali vedení města.

Včera jim představil dopravní inženýr Vladislav Rozsypal studii úprav okolí školy, kterou vytvořil právě podle návrhů dětí. Nebezpečná místa v okolí školy si prošlo také vedení města v čele s primátorkou Martinou Rosenbergovou (ČSSD). Ostatně na radnici teď záleží, jestli město na první projekt, vzešlý z nápadů dětí, sežene dost peněz.

„Není lehké být dítětem, měřit třeba jen něco přes metr a na zádech vláčet těžkou tašku. A ještě dávat pozor, jestli vás vůbec řidiči aut vidí,” svěřila se za žáky Veronika Kratochvílová.

Při označování nebezpečných úseků se nejvíc školáků, celkem 120, kupodivu neshodlo na křižovatce Letná, ale na přechodu pro chodce v klidné ulici před vchodem do školy. Letná se umístila až na druhém místě, tu zaškrtlo dohromady 99 žáků.

„Chodím do školy pěšky. Řidiči u Lidlu mi skoro nikdy nedají na přechodu pro chodce přednost. Navrhovala bych po obou stranách zebry vybudovat pro automobily retardéry, které by je přiměly rychlost snížit,” řekla další žákyně Kateřina Šturmová.

Dětem také k pocitu bezpečí schází na ulici Polní chodník. „Křižovatku Letná by šlo upravit, v Polní chodník postavit, ale to všechno by stálo hodně peněz. Pro začátek by stačilo zúžit a až ke škole protáhnout přechod pro chodce a k tomu namalovat parkovací místa pro auta, kterých se tam ráno se školáky sjíždí příliš mnoho najednou,” uvedl Vladislav Rozsypal. „Úprava křižovatky by podle mého hrubého odhadu přišla tak na 430 tisíc korun,” dodal.

Jak uvedl náměstek Jiří Rutkovský (USZ), vedení města se při prohlídce okolí školy přesvědčilo, že dětské oči jsou jinde. „My, dospělí, máme své možnosti, můžeme něco udělat. Ale chybí nám jedno - nevidíme svět jako vy, děti,” podotkla primátorka Martina Rosenbergová s tím, že vedení města zváží všechny varianty úprav. „Na projektu se mi líbí, že samy děti vyhledávaly ta nejhorší místa,” doplnila.

Náměstek Lukáš Martin (ČSSD) slíbil, že příští rok by se mohli školáci dočkat prvních změn. „Když nejde o stavbu něčeho nového, hledají se dotace hůř. Pokud je neseženeme, zkusíme zařadit první úpravy do návrhu rozpočtu na příští rok. Město by to tedy platilo ze svých peněz,” zdůraznil Lukáš Martin.

Na zelenou!

- projektu se zúčastnily stovky školáků ze ZŠ a ZUŠ Jabloňová
- celkem 120 žáků označilo za nejnebezpečnější místo přechod pro chodce před školou
- dohromady 99 školáků považuje za nejhorší křižovatku na Letné
- úprava by stála 430 tisíc korun