Až pojedete v únoru do Turnova, dejte si pozor. Od začátku měsíce tu začínají platit nová pravidla parkování. Přesněji řečeno, na centrálním náměstí Českého ráje vás vyjde delší parkování pěkně draho.

První půlhodina bude ale zdarma, stejně jako třeba v Jablonci nad Nisou. Poté ale za každou započatou hodinu zaplatí parkující motorista padesát korun. „Věříme, že lidé budou bezplatnou půlhodinu využívat kultivovaně a výměna aut bude probíhat plynule. Nový systém čeká průběžné sledování a vyhodnocování. Zpětnou vazbu mají dostat radní nejpozději na svém zářijovém jednání,“ sdělila mluvčí turnovské radnice Zdenka Štrauchová.

I půlhodinové stání zdarma má svá pravidla. Řidiči si vyzvednou v parkovacím automatu lístek s označením času pro první půlhodinu gratis. Vyzvednutí lístku musejí provést všichni, kteří chtějí bonus využít. „Lístek pro půlhodinu zdarma musí být viditelně umístěn ve vozidle kvůli kontrole strážníků,“ upozornil Luboš Trucka z městské policie v Turnově.

Vodoměry je třeba chránit.
Blíží se mrazy, chraňte své vodoměry

Poté ale zaplatí řidiči padesát korun za každou započatou hodinu. Částku bude možné zaplatit přímo v parkovacím automatu, nebo formou SMS. „Není možné kalkulovat s tím, že by se hodina rozdělila na polovinu zdarma a 25 korun,“ uvedla Štrauchová.

Radnice si od změny slibuje, že lidé na náměstí své železné oře odstaví vždy jen na krátkou dobu. Pro město to také znamená výpadky v příjmech za parkování. Navíc panují obavy, že většina zájemců o parkování na náměstí stejně nebude uspokojená kvůli malému počtu parkovacích míst.

„Tady je stejně jen pár míst, zaparkovat tady se rovná štěstí,“ poznamenal Pavel Rychlý, který zaparkoval ve Skálově ulici, kde lidé najdou Muzeum Českého ráje, sokolovnu a sportovní centrum.

U budovy nové radnice taktéž ve Skálově ulici proto vyrostlo nové parkoviště. I tady se bude stejně jako v celé ulici za parkování platit. Cenový tarif bude totožný jako v jiných parkovacích místech ve městě, tedy 5 korun za první hodinu. Každá další započatá hodina přijde šoféra na 20 korun.

Preparátor Zdeněk Hrozínek
Zabíjení zvířat a nelegální obchod. Českolipský soud rozplétá kšefty s tygry

Nové parkoviště má sloužit především veřejnosti, a proto se zpoplatněním chce radnice vyhnout tomu, že by na plochu někdo odstavil auto na celý den. „Poplatek je jediným prostředkem k regulaci automobilů ve městě,“ nastínila místostarostka Jana Svobodová, která materiál o parkování předkládala.

V Jablonci nad Nisou mohou lidé parkovat půl hodiny zdarma na jakémkoli placeném parkovišti, s výjimkou stání v ulici Komenského a na Anenském náměstí. Parkoviště na Horním náměstí, v Korejské a ulici 5. května je zpoplatněno od první minuty, za hodinu zde ale zaplatíte 10 korun. Ale i tam, kde platí první půlhodina parkování zdarma, musí řidič odebrat lístek a umístit ho viditelně na přední okno. První započatá hodina pak stojí 20 korun, každá další 30 korun.