Vše připravit, zkontrolovat a přesně ve dvě otevřít. Po dvou týdnech se do služby znovu vrátili členové volebních komisí. Náplň práce ani časová zátěž se jim od minule nezměnila. Plat ale ano. Volební komisaři mají za práci v prvním kole voleb 1300, zapisovatelé 2000 a předsedové 2100 korun. Jenže za druhé kolo všichni obdrží pouze 200 korun. Jen samotné volby přitom trvají 14 hodin, pokud by komisaři strávili sčítáním další dvě hodiny, vychází jejich hodinová mzda na zhruba 13 korun.

Jiří Drahoš
Studentské prezidentské volby nanečisto se konaly na jedenácti školách v kraji

Z OBECNÍHO ROZPOČTU

Podle ministerstva je nutné odměnu chápat jako celkovou za obě kola. „Není možné tento příplatek vnímat odděleně a chápat ho jako samostatnou část odměny,“ stojí v aktuálním stanovisku Ministerstva vnitra. Jenže někteří starostové s tímto výkladem nesouhlasí. „To je přece blbost. Proč by pak druhé kolo bylo hodnoceno méně než u jednokolových voleb?“ zlobí se například starostka Chotyně Jana Mlejnecká.

Právě v Chotyni se rozhodli svým šesti komisařům doplatit rozdíl z obecního rozpočtu, tak aby nyní dostali stejně jako za první kolo. „Ti lidé tam odvádějí úplně stejnou práci,“ vysvětluje starostka, se kterou souhlasí i čistě ženské osazenstvo šestičlenné chotyňské komise. „Vnímám to samozřejmě pozitivně. Jsme rádi, že takovou starostku máme,“ říká předsedkyně komise Anna Hejlková. A její kolegyně ji přitakávají. „Nevíme, kdo by to jinak za ty peníze dělal,“ shodují se komisařky.

Prezident Miloš Zeman. Ilustrační foto
ANKETA: Liberecko ovládl Zeman. Výjimkou byl Bedřichov, zde bodoval Jiří Drahoš

Jenže tisíce komisařů v celé republice to za tyto peníze dělá. Chotyně je totiž jednou z mála výjimek. Peníze doplácí ještě nedaleká Chrastava nebo Bílý Kostel nad Nisou. Z chotyňského rozpočtu jde na doplatky komisařům přes osm tisíc korun. „Lidí v komisi si cením, tu práci znají a jsou zkušení,“ vysvětluje starostka Mlejnecká, která na toto téma už řadu let komunikuje s ministerstvem. Teď ji podpořil i hejtman Martin Půta, který novému ministrovi vnitra odeslal dopis.