Jednou z firem, která patří mezi věřitele šampionátu v klasickém lyžování v Liberci, je společnost Roxy 2. Kvůli více než milionovému dluhu, který jim mistrovství zanechalo, podala společnost trestní oznámení na neznámého pachatele.

A když policisté případ před časem odložili, firma se pokusila domoci svého práva stížností. Ani s tou ale neuspěla. Policie důvody stížnosti neshledala jako oprávněné. Faktury tedy zůstávají nezaplaceny.

„Policejní komisařka vydala při vyšetřování případu usnesení, v němž vysvětluje, proč trestní oznámení odložila. Nyní jsme šetřili stížnost firmy, ale ta byla jako neodůvodněná zamítnuta,“ vysvětlila včera mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková.

Podle jednatele společnosti Roxy 2 Evžena Marka došlo ze strany organizačního výboru k jednoznačnému porušení zákona. „Dopustili se podvodu tím, že si u nás objednávali služby v době, kdy už věděli, že je nebudou moci zaplatit,“ řekl Evžen Marek. „Kdyby se tak nechovali, nemusel by být dluh u nás narůst do takové výše. Proto jsme trestní oznámení podali,“ doplnil.

Společnost Roxy 2 se podílela na propagaci Mistrovství světa v klasickém lyžování Liberec 2009. Zajišťovala například reklamu. „Protože i naši stížnost policisté zamítli, nemůžeme momentálně dělat nic, co by vedlo k tomu, aby nám někdo neuhrazené faktury zaplatil,“ podotkl Evžen Marek.

Jak doplnil, suma 1 250 000 korun jeho firmě citelně chybí. „Patříme mezi malé společnosti, máme jen 10 zaměstnanců. Částka milion a čtvrt pro nás znamená hodně. Přitom jde o čistý dluh, nepočítáme penále. Jsme ochotní se s někým dohodnout na splátkách, ale nemáme s kým. Ke dluhům z mistrovství se nikdo nehlásí,“ poznamenal. „Vláda šampionát garantovala a teď od něj dává ruce pryč. To je skandální,“ dodal.

Firmě vadí také to, že když organizátorům přišly na účet během šampionátu peníze třeba od FIS, přednostně je rozdělili mezi jiné společnosti. Na Roxy 2 nemysleli. „Počkáme, jak se zachová vláda, kdo se bude k dluhům z mistrovství hlásit. Pak možná budeme vymáhat peníze za naši odvedenou práci soudní cestou,“ upřesnil Marek.