Firmy se provinily tím, že bagry a nákladními vozidly vjížděly i mimo silnice. Za porušením zákona stála snaha zajistit hladký průběh únorových závodů Světového poháru v klasickém lyžování ve Vesci.

„Firmě APB jsme snížili pokutu z jednoho milionu na 600 tisíc korun,“ informovala tisková mluvčí ministerstva Jarmila Krebsová s tím, že firma sice porušila zákona, ale v oblasti nepoškodila žádné ekologické systémy.

Zákon porušily opakovaně

Přesto plzeňská firma zaplatí nejvyšší částku ze všech pokutovaných firem. Výsledkem její činnosti totiž byly podle vedoucího Správy Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory Jiřího Huška znatelné škody na loukách a lesních pozemcích v osadě Jizerka. „Firma najela do oblasti s největším počtem bagrů a nákladních aut a její protizákonná činnost navíc probíhala opakovaně, přestože pak už firma věděla, že protizákonnou činnost páchá,“ vysvětlil Jiří Hušek.

Firma APB tak nakonec zaplatí pouze zlomek z původní pokuty, kterou jí v první fázi vyměřila Správa CHKO Jizerské hory. Ta totiž činila 1,8 milionu korun. Společnost se však odvolala, a tak ministerstvo vrátilo případ Správě k novému projednání a pokuta poté klesla na milion korun.

I další společnosti, která se provinila podobným způsobem, Stavbám silnic a železnic,a.s. ministerstvo pokutu nakonec snížilo.Místo 300 tisíc firma přijde pouze o 240 tisíc korun. Podle Huška Stavby odvážely sníh z chráněného území v Hraběticích a z okolí silnice mezi Smědavou a Souší. „Stavby silnic a železnic,a.s. se v prvním stadiu provinily srovnatelně s plzeňskou firmou, po upozornění však protizákonné nakládání sněhu ukončily,“ doplnil Hušek.

Třetí pokutovanou společností byla Jizerská o.p.s. Ta obdržela již dříve pokutu sto tisíc korun, kterou také zaplatila. Škody, které firma způsobila, byly minimální, po louce projela pouze jedenkrát rolbou. Škody se navíc okamžitě snažila napravit.