Vinou děravého zákona na ochranu zvířat s ním město nesmí jakkoliv nakládat dřív, než úřady prošetří případ jeho trýznitelů. „Ben už se zotavil, váží dobrých 50 kilo a na utrpení už zapomněl. Ale ráda bych ho nabídla k osvojení, mám tu dva opravdové zájemce, kteří Bena chtějí do péče. Zatím to ale nejde," potvrdila Deníku Kateřina Vojáčková, majitelka Azylu Pes Krásný Les, kde se o psa starají. Chyba je v zákonném postupu, který musí liberecký magistrát dodržet. Majiteli psa udělil pokutu, proti níž se ale dotyčný odvolal. A tím začala lhůta pro odebrání a osvojení psa běžet znovu.

Ben už vůbec nepřipomíná trosku, kterou byl po zabavení.

„Odvolací řízení probíhá v kompetenci Krajského úřadu Libereckého kraje. Veškerá další činnost Magistrátu města Liberce, včetně vymáhání nákladů na péči a další osvojení psa bude záviset na výsledku tohoto řízení," oznámil vedoucí odboru životního prostředí libereckého magistrátu Jaroslav Rašín.

V praxi to může vypadat tak, že majitel se bude odvolávat, dokud to půjde. Pak mu stačí, aby zaplatil třeba jen malou část z nákladů na Benovo léčení a pobyt, které mezitím dosáhly výše 12 tisíc korun, a lhůta bude běžet od začátku. Ben tak může v útulku strávit třeba i zbytek svého života.

„Zaplacení, či nezaplacení pokuty bude významným faktorem při případném budoucím vyhodnocení spolehlivosti a přípustnosti vrácení zvířete," naznačil Jaroslav Rašín.

To, že Ben musí zůstávat v útulku, i když to už není nezbytně nutné, zvedá ze židle i odborníky.

Z psí kostry už je fešák. Majitel ho ale dál blokuje v útulku

„Čím déle je pes v útulku, tím je adopce problematičtější. Jde-li o týraného psa, je to pak složité, neboť se mu v útulku líbí a vytvoří si tu nové vazby. Zažila jsem situace, kdy se po novém pánovi ohnal, utekl zpátky do útulku a schovával se mi pod nohama, když si ho přišel vyzvednout," zmínila Dagmar Kubištová, místopředsedkyně Ligy na ochranu zvířat. I proto je zažitou praxí, že psi se dávají novým majitelům co nejdříve, než si v útulku zvyknou. Ben je v Azylu Pes zatím tři měsíce a daří se mu dobře.

„Je to úplně jiný pes, než jaký k nám v březnu přišel. Lidí se tehdy bál, ale dnes je vděčný za sebemenší pohlazení," podotýká Kateřina Vojáčková.

Případ týraného Bena zveřejnil Deník jako první poté, co byl úřady vysvobozen z domu v Osečné. Pes byl tehdy bez svalové hmoty, s proleženinami a odřeninami, plachý a nemocný. Vykazoval všechny znaky týrání, což tehdy Deníku potvrdila i liberecká veterinářka Karolina Svobodová z ordinace FamilyVET. Později při projednávání případu se Benův majitel vyslovil pro navrácení zvířete. Pokuta za týrání však stále zůstává nezaplacená.