A nepomohlo ani to, když vedení podniku nabídlo těm, co odešli na podzim s odstupným, aby se nyní vrátili zpátky. „Po záplavách odešlo padesát lidí. Dvacet z nich jsme na začátku dubna vzali zpátky, ostatní nám chybí,“ potvrdil Víšek.

Jak doplnil jednatel Damina Viktor Víšek, v dohledné době chce podnik nabrat ještě dalších dvacet pracovníků. Má tedy dalších dvacet volných míst právě pro tkalcovnu, kterou vloni v srpnu smetla velká voda. Dohromady zde nyní pracuje přes 100 lidí.

„Oslovili jsme všechny, co odešli po povodních, ale někdo si už nějakou práci mezitím našel, a někteří se zpátky nehrnou. Asi je jim líp na úřadu práce,“ zdůraznil jednatel Damina. Firma nyní shání seřizovače, tkadleny nebo i elektrikáře. Po povodni obnovila strojový park.

„Asi třetinu strojů jsme prodali, měly už kolem osmnácti let. Nakoupili jsme novější typy, výkonnější,“ podtrhl Víšek. „Zakázek máme dost, spíš nestíháme. Žakárovou výrobu jsme obnovili už prvního dubna, ale zatím jsme se na stav výroby před povodní nedostali,“ upřesnil.

Vloni v srpnu se na Damino valila voda ze dvou stran, od řeky a ještě z polí, a v areálu firmy pak vytvořila vír. Další ránu zasadila povodeň fabrice tím, že strhla blízký most a nebylo kudy odvážet z podniku, který se specializuje na výrobu ložního prádla, polštářů a přikrývek, jejich produkci. „Na Frýdlantsku je vysoká nezaměstnanost, ke konci dubna přes 15 procent. Thermolast skončil, Knorr Brehmse se přestěhoval do Liberce. Za odbory jsme rádi, že se Damino zvedá a že obnovuje pracovní místa,“ podotkl krajský šéf Asociace samostatných odborů Milan Šubrt.

Jedním ze dvou pracovníků tkalcovny, kteří i po povodni v Daminu zůstali, je František Baleja. „Zkoušeli jsme, jestli stroje znovu rozeběhneme. Dělám tu 13 let, jsem tu spokojený. Jsem rád, že se Damino zvedá a že půjde nahoru,“ prohlásil.