Zrekonstruované a výrazně „nafouknuté“ centrum Nisa bude největším nákupním komplexem nejen v Liberci, ale na celém severu Čech. Svým návštěvníkům otevře brány už zítra. Pyšnit se může primátem v podobě historicky prvního multikina v Libereckém kraji. Na ploše 50 tisíc metrů čtverečných budou moct zákazníci v Nise navštívit 160 obchodů, restaurace, kavárny a již zmiňované multikino s osmi promítacími sály.

Nová podoba interiérů bude ve stylu retro. „Vnitřní pasáže budou kombinovat současnou architekturu s prvky příznačnými pro období takzvané první republiky,“ uvedl pro Deník již před časem architekt Václav Červenka, který je autorem nové podoby nákupního komplexu. Dominantním prvkem interiéru bude přes třináct metrů vysoký vodopád v hlavní pasáži. Návštěvníci budou mít v novém areálu Nisy k dispozici 1 800 parkovacích míst.

Forum Liberec

Obchodní areál Forum Liberec v dolním centru města sice zahájí provoz až jako poslední, na jaře roku 2010, zákazníkům by však měl kromě obchodů a nového Tesca přinést také širokou nabídku volnočasových aktivit. Právě projekt Fora se Liberečanům v anketě Deníku líbil hned po Nise nejvíc.

„Věříme, že Forum nakonec libereckou veřejnost, jejíž nemalá část o projektu pochybovala, přesvědčí o svém významu pro dotvoření nové podoby městského centra,“ sdělil před časem Deníku Luboš Kočí, ředitel společnosti Multi Development, která Forum Liberec staví.

„Vítám rozšířenou Nisu a s přivřením očí i Forum. Galerie i Plaza jsou vrcholem zbytečnosti a architektonického nevkusu.“ nepodepsaný návštěvník webu Deníku

Nové centrum zabere kolem 45 tisíc metrů čtverečních, z nichž bude plných 10 tisíc tvořit hypermarket Tesco. Zbytek plochy si rozdělí přibližně 120 obchodů, několik restaurací a kaváren, ale také byty a kancelářské prostory. Forum nabídne také bowlingový areál a fitness centrum.

Investorská společnost před časem odkoupila od Technických služeb města Liberce parkovací dům Centrum, který se nachází v bezprostřední blízkosti stavby. Počet parkovacích míst se díky němu zvýší o plných sto procent. „Ke čtyř stovkám míst na střeše komplexu tak přibude stejný počet míst v parkovacím domě,“ poznamenal již dříve Luboš Kočí.

Parkovací dům by měl být podle plánů propojen s parkovací plochou na střeše obchodně zábavního centra speciálními mosty.

Liberec Plaza

Obchodní centrum, které roste v samotném srdci Liberce, mělo být původně otevřené už za měsíc, vedení investorské společnosti Plaza Centers však před několika dny oznámilo prodloužení termínu na jaro příštího roku.

„Postavením obchodního domu na Šaldově náměstí dojde k určitému vyvážení nabídky nákupu a realizace takového centra je rozhodně lepší než původně plánovaná stavba hotelu pro šest set lidí. Škoda však, že se nenajde investor, který by v libereckých slums vybudoval parky.“ Milan Turek

Všechny významné stavební práce sice byly dokončeny podle původního plánu, vyskytly se ale problémy s dodávkou specifického vybavení a materiálů pro interiéry. „Pro ně jsme vybrali ojedinělé a zcela exkluzivní vybavení a materiály, které ale bohužel do Vánoc nebudeme mít k dispozici. Rádi bychom se omluvili všem obyvatelům Liberce i nájemcům centra za toto politováníhodné zdržení,“ řekl pro Deník Tal Ben Yehuda, ředitel Plaza Centers Česká republika.

Nákupní galerie Liberec Plaza nabídne návštěvníkům více než 120 obchodů na 19 tisících metrech čtverečných pronajímatelné plochy z celkových 50 tisíc metrů čtverečných a 490 parkovacích míst umístěných v podzemních garážích.

Galerie Liberec

K méně očekávaným centrům patří podle internetové ankety Libereckého deníku Galerie Liberec, která roste na Perštýně, v těsném sousedství Fora Liberec. Jeho konkurence se ale zástupci investorské společnosti ECE Praha neobávají.

Projekt Galerie Liberec, i přes velkou prodejní plochu a parkovací místa, přitom nebudí z vnějšího pohledu pocit masivního zastavění plochy, spíš naopak.
„Chtěli jsme navázat na charakter městské zástavby. To samo o sobě má z dlouhodobého hlediska velmi pozitivní vliv na nakupujícího. Je obecně známé, že jedním ze zásadních faktorů, které ovlivňují návyky obchodu segmentu nakupujících střední a vyšší třídy je vnitřní pocit jistého zázemí a klidu.

„I odborníci (ne liberečtí) se shodují, že Plaza nebo Forum jsou zbytečné. Jen se běžte podívat do Delty, jak tam prostory zejí prázdnotou, některé obchody se stěhují do menších.“ kačaba

Samozřejmě tento komfort estetiky, segmentu obchodů a originální architektury je v prvotních nákladech znatelně vyšší, než ostatní,“ uvedl před časem Josef Tobek, jednatel společnosti ECE Praha.

Liberecká Galerie, která se má podobat jedné z nejoceňovanějších nákupních galerií v České republice - brněnské Vaňkovce – bude mít celkem pět podlaží. Podle projektu bude zapuštěna do země a na její střeše vznikne park. Součástí bude také parkoviště, které motoristům nabídne přibližně 850 parkovacích míst. Galerie sama pak nabídne Liberečanům stovku obchodů, přičemž desetinu areálu o celkové ploše 35 tisíc metrů čtverečních zabere market Interspar. Původním termínem dokončení je podzim roku 2009.

Nákupní park

Nejméně očekávaným obchodním centrem je podle ankety Deníku Nákupní centrum v sousedství centra Géčko v průmyslové zóně Sever. Je to ale dáno i tím, že na rozdíl od ostatních projektů se tento obešel bez výraznější medializace a především už byl Nákupní park v době naší ankety částečně v provozu.
První fáze výstavby skončila 17. září, kdy bylo v centru otevřeno jedenáct velkoplošných prodejen s širokým sortimentem. Na své si tam přijdou zájemci o vybavení bytu a domu, kutilové, zahrádkáři, chovatelé i milovníci sportu.

„Od klasického obchodního centra se náš park liší tím, že zákazníci z parkoviště vstupují přímo do jednotlivých velkometrážních obchodů,“ vysvětlil pro Deník zástupce generálního ředitele developerské společnosti TK Development Rostislav Novák.

Součástí nákupního parku je 340 parkovacích míst, které se rozrostou o dalších 200 po dokončení druhé fáze. Ta počítá s vybudováním dalších 6 – 7 obchodních jednotek na ploše o velikosti 6 200 metrů čtverečních. K otevření dojde na podzim příštího roku.