Značka přibyla na základě požadavku Krajské správy silnic Libereckého kraje a po odsouhlasení Policií České republiky.

Hrozí pokuta a ztráta bodů

„Připomínáme, že za porušení této příkazové značky může být řidiči odebrán jeden bod v rámci bodového systému a udělena pokuta v řádu tisíců korun,“ upozornila Ivana Bucharová z frýdlantského odboru dopravy.

Dopravní značka Zimní výbava přikazuje řidiči motorového vozidla pokračovat v jízdě jen za použití zimních pneumatik. A to na všech kolech u vozidel do 3500 kg včetně nebo pouze na hnaných kolech u vozidel nad 3500 kilogramů. Limitní hmotností 3500 kilogramů je pro účely této značky myšlena maximální přípustná hmotnost vozidla, podle staré legislativy hmotnost celková. Dopravní značka se nevztahuje na přípojná vozidla.

„Hloubka vzorku hlavních dezénových drážek nebo zářezů pneumatiky musí být nejméně 4 mm na všech kolech u vozidel do 3500 kilogramů nebo nejméně 6 milimetrů na všech hnacích kolech u vozidel nad 3500 kilogramů,“ připomněla Ivana Bucharová.

V případě, že je vozovka dostatečně pokryta sněhovou nebo ledovou vrstvou, lze zimní pneumatiky nahradit sněhovými řetězy.

Další značka nebude

Prozatím se o umístění další značky na Frýdlantsku neuvažuje. Od příštího roku však bude tato platná podle vyhlášky již od 1. listopadu. Povinnost zimní výbavy na označených úsecích končí 30. dubna.

„Silnice přes Oldřichov se v zimě udržuje jen mechanicky bez použití chemie. Podle toho také kolikrát vypadá stoupání do Oldřichovského sedla, kdy kamiony, které nemají zimní pneumatiky, jej nemohou vyjet a blokují dopravu na dlouhé hodiny,“ vysvětlila Jana Práčová, která bydlí v Oldřichově v Hájích. Ten leží na silnici, kde je značka umístěna.