Prostor pro odpočinek, piknikový koutek, naučné stezky a spousta dalších možností relaxace uprostřed přírody. To vše by mělo podle plánů města Liberce v nejbližší době vzniknout v lesích, které město vlastní.

„Podařilo se nám konečně po dlouhých letech dokončit směnný obchod se společností České lesy, po které jsme chtěli vrátit lesy na Ještědu. České lesy za ně výměnou chtěly Lidové sady, což jsme odmítali a nakonec se nám podařilo pozemky na Ještědu vyměnit za zbytkové kusy lesů,“ pochlubil se Jiří Kittner, liberecký primátor s tím, že v současné době Liberec vlastní téměř šest stovek hektarů lesů.

A po uzavření obchodu se konečně město může vrhnout na aktivity, které má v plánu již delší dobu. „Rada města odsouhlasila záměr zřídit příspěvkovou organizaci Městské lesy, která by se měla kompletně a cíleně starat o lesní majetek,“ vysvětlil Kittner.

Nová příspěvková organizace se zhruba tříapůlmilionovým rozpočtem by v případě, že její vznik schválí i zastupitelstvo, mohla začít fungovat od počátku příštího roku. Od převedení agendy spojené s lesním hospodářstvím na Městské lesy si město slibuje především odúřednění její činnosti a přiblížení se lidem.

Organizace by měla prozatím dva pracovníky s patřičným vzděláním zaměřeným na lesní hospodářství, kteří se již delší dobu o lesy starají. „Ovšem práce, jako jsou například výstavba a údržba naučných stezek, by mohli vykonávat sociálně potřební lidé, které magistrát zaměstnává, aby si mohli finančně přilepšit,“ vysvětlil Marek Řeháček, tajemník primátora. Jak doplnil, výrazně jim fungování organizace pomůže s krátkodobým zaměstnáváním těchto lidí, protože příliš práce pro ně není.

Podle Jiřího Blimla, v současné době referenta lesního hospodářství libereckého magistrátu, patří Liberec s množstvím lesních pozemků ke středně velkým vlastníkům lesů, podobně jako například Děčín. „I po jejich vzoru jsme v podstatě přišli na myšlenku zřízení samostatné příspěvkové organizace. Na základě jejich dobrých zkušeností s podobně velkým majetkem,“ vysvětlil Jiří Bliml, který celý projekt chystal.

Organizace by do budoucna mohla být finančně soběstačná, prozatím se počítá se zhruba 1,5 milionovým příspěvkem z městského rozpočtu. Celková hodnota lesního majetku se šplhá řádově do několikasetmilionové hodnoty.