Dozvuky vichřice, která se přehnala nad Libereckem před několika dny, jsou stále patrné. Předevčírem například padl u dětského koutku v Liberci k zemi vzrostlý buk. Přitom silný vítr nefoukal, ani strom na první pohled nevypadal poškozeně.

„Ukázalo se, že byl po vichřici natržený a spadl teprve několik dní poté. Podobná situace může nastat i jinde," upozorňuje Jiří Bliml, ředitel Městských lesů Liberec.

Čety mužů s pilami, kteří rozřezávají vrostlé vyvrácené či polámané stromy, jsou vidět takřka na každém kroku. Mohutný modřín například pracovníci technických služeb rozřezávali přímo na pěší cestě u liberecké přehrady, protože spadl směrem od silnice a zahradil cestu pro pěší a jeho část se odlomila do vody. Další popadané stromy jsou i v lesíku nad přehradou, kde jsou některé prasklé vzepřené o kmeny svých kolegů, a tak i tady hrozí kdykoli jejich nečekaný pád. Podobný obrázek se naskýtá i v oblíbené vycházkové zóně Liberečanů, v Lidových sadech. Vzrostlý strom se poroučel i do vod jezírka u liberecké zoologické zahrady.

Podle Blimla nejvíc stromů podlehlo vichřici například na Kunratické u kruhového objezdu, nyní zpracovávají lesníci polomy u lomu v Ruprechticích. „Plynule zpracováváme následky kalamity, která však nebyla ani zdaleka srovnatelná např. s Kyrillem v roce 2007. Tehdy nám padlo 3 a půl tisíce kubíků dřeva, tentokrát to je do sta kubíků," vypočetl Jiří Bliml.

Vzrostlé stromy spadly i lidem u domů nebo na zahradách. „Sousedovi spadl do zahrady strom, který rostl za plotem. Naštěstí jen jeho část, i tak mu dalo dost práce ho zlikvidovat. Přitom strom vypadal docela zdravě," popsala Lenka Zavadilová z Liberce.

Silný vítr nejčastěji ale neustály stromy s nějakou zdravotní nebo růstovou abnormalitou. „Často se lidé diví, že kácíme stromy, které vypadají na první pohled zdravě. Ale není to tak a vidět to je i u popadaných stromů. Obvykle se ukáže, že strom který padl, měl buď špatně ukotvený kořenový systém anebo vnitřní hnilobu a byl vlastně nemocný," vysvětlil Bliml.

Na pozoru by se tedy měli mít především turisté při svých výpravách do lesů. Další z takových rizikových oblastí je lokalita nedaleko kempu Sedmihorky nebo hřebenová cesta z Valdštejna na Hrubou Skálu. Lesníci tam až do konce května budou kácet poškozené či suché stromy. „Některé z těchto stromů se při větrné kalamitě na přelomu března a dubna rozlomily a spadly nedaleko cest. Problém jsme tedy museli okamžitě řešit," uvedl Ludvík Řičář, liberecký krajský ředitel podniku Lesy ČR. Zásahy se týkají především smrků a buků.