„Ti, co zůstávají, jsou z poloviny studenti ze zahraničí, dále tu zůstali studenti, kteří tu mají praxi nebo jsou na seznamech lidí povolaných státem. To se týká studentů speciální pedagogiky a studentů fakulty zdravotnických studií, případně studentů, kteří na kolejích bydlí a nemají kam jinam odjet,“ vysvětlil mluvčí univerzity Radek Pirkl. Dodal, že ubytovaní zůstávají i studenti, kteří mají v Liberci práci a odjezd by je odřízl od zdrojů příjmů.

„Dále jsou tu i studenti, kteří ve svém bydlišti sdílí domácnost s někým z rizikových skupin z pohledu nákazy covidem-19. Podobné případy vedení kolejí a menz v součinnosti s rektorátem posuzovalo individuálně,“ vysvětlil Pirkl.

Jedním z nich je i student druhého ročníku mechatroniky Filip. „Neodjel jsem domů do Ústí nad Labem, protože celá moje rodina je v současné době v karanténě. Využil jsem tak možnost zůstat na kolejích a věnovat se distanční výuce odtud. Společně se mnou zůstalo i pár dalších spolužáků, pro které by byl návrat domů rizikový,“ řekl Deníku student, který musel vyplnit speciální žádost a vysvětlil v ní důvody, proč chce na kolejích zůstat.

Podle ředitelky harcovských kolejí a menz Ivy Šídové je takových studentů asi 350. „Dalších 350, kteří tu zůstali, jsou cizinci. Ti studenti, kteří museli odjet, nebudou muset hradit poplatek za ubytování, který se platí zpětně. Umožnili jsme jim, aby si mohli nechat na pokojích věci, a až to bude možné, mohli se zase vrátit na své místo,“ přiblížila Šídová. 

Jelikož jsou studenti ubytovaní na všech budovách, vedení kolejí nesnižovalo počet zaměstnanců starajících se o jejich provoz. „To, že můžeme nechat lidi doma, využíváme na menzách, protože se vaří méně jídel. Dál ale vaříme pro ubytované, zaměstnance univerzity a také několik mateřských škol,“ vysvětlila Šídová.

Cizinci se domů nevracejí z několika důvodů, tím hlavním zůstává koronavirus a opatření spojená s cestováním přes hranice. Potvrzuje to také Alexandra z Ukrajiny, která na Technické univerzitě studuje strojní inženýrství. „Kdybych odjela, už bych se pravděpodobně nemohla vrátit nebo by to bylo velice komplikované,“ řekla studentka Deníku.

Podobně reagoval také Jevgenij z Běloruska, který je v Liberci už tři roky a studuje tu textilní marketing. „Asi všichni vědí, co se teď v Bělorusku děje, takže jsem ani neuvažoval o tom, že bych se tam měl vrátit. I když zůstáváme na kolejích, ta situace je nepříjemná. Distanční výuka neumožňuje pořádnou interakci s vyučujícím ani spolužáky. Izolace zmařila veškeré kontakty, které obohacují náš studijní život, zvlášť nás zahraničních studentů,“ uvedl Jevgenij.

Opustit koleje nemuseli také studenti, které stát povolal do práce. Podle mluvčího univerzity Pirkla je to okolo 70 studentů speciální pedagogiky. Jejich seznam už fakulta předala Libereckému kraji. Podle místa bydliště si jejich síly mohou vyžádat i jiné kraje. „Tito studenti by měli pomáhat především v zařízeních sociální péče,“ doplnil děkan Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické Jan Picek.

Na fakultě už podobný seznam předávali také na jaře při první vlně koronaviru. Picek navíc vyzval studenty své fakulty k dobrovolnické činnosti nad rámec povinnosti dané státem. Během jednoho dne se jich přihlásilo více než 50. Kraj už povolal čtyři studenty Fakulty zdravotnických studií, jedna studentka je už také několik týdnů na praxi na krajské hygienické stanici, kde pomáhá s trasováním.