Nyní svitla naděje na to, že přece jenom areál ožije a prázdné místo se zaplní. Developerská společnost Mei Moravia plánuje postavit na místě historických jatek řadu vilek a nízkých domů.

„Projekt je hotový, teď čekáme na územní rozhodnutí a další potřebná povolení. Pokud všechno půjde hladce, pak bychom měli začít s výstavbou bytů a domů různých typů nejpozději do roka,“ potvrdila Iveta Fabišová, která zastupuje developerskou firmu Mei Moravia.

Vedle vilek a řadových domků by v areálu měla společnost postavit také víceposchoďové bytovky. Samozřejmostí budou parkovací místa a zeleň. „Celkem zde vyroste 160 bytových jednotek,“ doplnila Iveta Fabišová.

Jatka zkrachovala na konci 90. let. Konkurs na celý areál vyhlásili věřitelé v roce 2002, a na třetí pokus jej ve stejném roce prodali za 5 milionů korun. Od té doby změnily nemovitosti i pozemek několikrát majitele. Dnes vlastní bývalá jatka česká společnost Ještěd Residence. Ta ovšem patří pod firmu v Holandsku.

Podle některých libereckých realitních makléřů mohlo stavební plány zdržet i to, že nikdo neví, co je ukryto v podloží. Půda může být kontaminovaná od chemikálií, které se v době provozu jatek běžně používaly. „Bývalá jatka leží na klidném místě, navíc blízko veřejné dopravy. Slyšela jsem ale, že půda může být kontaminovaná, že se zde kdysi všechno zakopávalo pod zem,“ řekla makléřka Dagmar Mrugalová.

Jak doplnila, projektanti měli nejdřív udělat v půdě sondy, aby se ujistili, že zem neskrývá nebezpečné látky. Iveta Fabišová ale spekulace o chemikáliích v podloží odmítla. „Nemám o tom žádné bližší informace,“ podotkla.

Obě secesní vilky, které jako jediné přežily demolici areálu starých jatek, jsou po rekonstrukci. V každé je několik bytů, většinu z nich noví nájemníci vlastní. Někdo tu ještě bydlí v nájmu.

„Bydlím tu asi 7 let. Líbí se mi tady, je tu klid,“ pochvaloval si obyvatel jedné vilky, který nechtěl uvést své jméno. „Co bude s areálem, to netuším. Sice parcela zarůstá lebedou a pomalu se proměňuje v džungli, ale pro nás je to lepší, než kdyby nám pod okny jezdily bagry,“ dodal.

Jatka s vysokou dominantní věží byla postavena v secesním stylu v roce 1909. Bohužel se ale nestala památkou, chráněnou státem, proto měli vlastníci právo budovy zbourat.

Před demolicí sídlilo v areálu několik živnostníků a malých firem. Byla tu ubytovna, prádelna, výrobna adjetiv do potravin, a dokonce i sklad nebezpečných odpadů.