Z dotací, které měly jít na služby související s integrací problematických Romů do společnosti, si představitelé LRS kupovali zbytečnosti, například iPADy, mobilní telefony nebo stolní fotbálky. Manželka ředitele LRS Miroslava Kotlára Jitka si za funkci účetní nechala vyplácet mzdu, jejíž superhrubá výše činila 99 000 korun. Takto neoprávněně fakturovali 26 milionů korun.

Co vše si za peníze nás všech pořídili?

Stolní fotbálek - 41 800 Kč
Karaoke pro děti - 3 ks za 23 175 Kč
iPAD tablet - 15 490 Kč
Mobilní telefon - 5 577 Kč
Příklepový šroubovák - kus 7 115 Kč
Lešenářská koza - 2 322 Kč
Fotoaparát 2 ks - 10 423 Kč
Nářadí - 2 437 Kč

Neboť část dotace nevrátili Libereckému kraji, ten na LRS podal trestní oznámení a okamžitě s nimi ukončil spolupráci. Nyní se zastupitelé hádají, kdo vlastně prošustrovaných 26 milionů zaplatí.

„Kraj bude muset peníze vrátit. Víme to přímo od ministra Drábka, který nám sdělil, že částka bude kvalifikována jako nezpůsobilý výdaj a jako taková vrácena z rozpočtu kraje,“ upozorňuje lídr opozičních Starostů pro Liberecký kraj Martin Půta.

A k zlobě má dobrý důvod. LRS, které působilo i v Hrádku nad Nisou, kde Půta starostuje, zde totiž lživě uvedlo, že pronajímá Dům na půli cesty. Ten v Hrádku přitom neexistuje. Tímto způsobem napálilo LRS několik obcí a měst.

Liberecký kraj se k vyjádření ministerstva staví zdrženlivě. Podle náměstka hejtmana pro sociální věci Pavla Petráčka (ČSSD) je takové hrození předčasné.

Čtěte také: Brali padesátitisícové platy. Teď je mají vrátit

„My máme informace, že nehrozí vrácení dotace. Už z toho důvodu, že záležitost prošetřuje finanční úřad a ten bude rozhodovat, kdo dotaci vrátí. O tom nebude rozhodovat pan Drábek,“ řekl Deníku Petráček.

Statisícové výplaty, které LRS vyplácelo svým zaměstnancům, často rodinným příslušníkům, prý Liberecký kraj nemohl zatrhnout. „Pro nás je směrodatná metodika, kterou jsme od ministerstva nedostali. Takže, i když je plat 99 000 skandální, nikdo jim to nemohl zakázat,“ argumentuje Petráček. Pokud bude na Libereckém kraji částka 26 milionů korun vymáhána, bude se prý bránit soudní cestou.

„Neměli jsme metodickou pomůcku k tomu, že by tomu tak nesmělo být,“ upřesňuje radní.

Ukončení spolupráce s LRS způsobilo výpadek sociálních služeb na celém Liberecku.V tuto chvíli schválila rada kraje nové poskytovatele, kteří LRS nahradí. V listopadu vypíše kraj novou výzvu, z níž vzejdou další noví poskytovatelé služeb pro romské etnikum.

Připomeňme, že konec spolupráce s LRS přišel počátkem ledna ze dne na den poté, co sdružení chybně vyúčtovalo dotaci 26 milionů. Zjistila to kontrola z Ministerstva práce a sociálních věcí. LRS špatně hospodařilo například tím, že v účetnictví uvádělo, že terénní pracovníci berou plat 50 000 korun. To ovšem dotyční na dotaz Libereckého kraje nepotvrdili. Přemrštěné byly také náklady na pronájem aut, která si sdružení půjčovalo. Podle Petráčka stál jeden vůz 50 000 korun měsíčně. Peníze navíc šly do kapsy členovi sdružení, který půjčovnu aut provozoval, dotační peníze tak vlastně platil sám sobě. Lží se ukázalo být také vyúčtovaných 24 000 korun za roční pronájem komunitního centra v Tanvaldu. Za pronájem platilo LRS jen 1 000 korun.