Ano, pokusíme se obhájit starostovské posty v komunálních volbách. Zní z úst stávajících starostů, kteří vládnou na městských radnicích na Liberecku. Většinou už se jedná o ostřílené matadory, kteří za sebou mají několik volebních období.

Starostové: Máme rozdělanou práci

V Českém Dubu se podařilo sestavit pět kandidátek. Současný starosta, dvaapadesátiletý Jiří Miler, figuruje v čele Nezávislého sdružení občanů. Do voleb prý jde naposledy.

„Nechci tady být až do důchodu. Je potřeba přenechat místo mladším. Nyní mě ale ještě ke kandidatuře přesvědčilo to, že jsou kolem mě lidi, kterých si nesmírně vážím, chci s nimi pokračovat v rozdělané práci, pokud tedy uspějeme. Za svůj největší úkol považuji dodělat revitalizaci kina na multifunkční sál. Chci u toho být," řekl Deníku Miler.

Hejnickou radnici už druhé volební období vede Jiří Horák. „Pokusím se křeslo starosty obhájit. Chci pokračovat, jsem hejnický patriot. V současné době se u nás pracuje na kanalizaci a chystáme zateplení základní školy. Jedná se o projekty, které chci dotáhnout do konce," uvedl Horák (Společně pro Hejnice).

V Hrádku nad Nisou se o křeslo starosty utká spolu s dalšími Josef Horinka (Hrádek potřebuje změny! pod hlavičkou Starostů pro LK). Připomeňme, že Horinka převzal starostování teprve před dvěma lety po krajských volbách po Martinu Půtovi (STAN), který se stal krajským hejtmanem.

„Starostování mě neodradilo, naopak. Je přede mnou spousta výzev, plno práce už se povedlo. Je pravda, že se skoro nevidím s mou ženou, protože se ještě ke všemu učím, ale slíbil jsem jí, že to bude lepší. Mám její podporu," prozradil Horinka.

Michael Canov (SLK), Chrastavě vládne už od roku 2002, tedy už tři volební období. Mluví se o něm jako o „buldozeru", který si jde tvrdě za svým. V Chrastavě se proti němu v komunálních volbách postaví kandidáti z dalších pěti stran.

20 let starostou

Dvacet let je ve funkci starosty Antonín Samek z Hodkovic nad Mohelkou. Do voleb jde znovu, ale na kandidátce SNK ED zaujímá až druhou pozici.

„Osobně nepředpokládám, že se opět stanu starostou. Vyloučené to ovšem není (voliči ho mohou tzv. vykroužkovat, pozn. redakce). Dvojku na kandidátce jsem přijal hlavně jako podporovatel. Jsem ve funkci už od roku 1994 a můžu tedy ze zkušeností říct, že čtyřleté volební období je krátké. Jako ideální se mi jeví pět let, což je německý model. Za čtyři roky se toho moc nestihne. První rok se člověk rozkoukává, na starostování ho žádné školy nepřipraví. A pokud například hned v prvním roce nestihne zažádat o dotace, pak už je pozdě," míní Samek.

Je to pro mě koníček…

Stávající starosta Osečné Jiří Hauzer (ČSSD) bere starostování jako koníčka. „Rád bych vstoupil jako starosta do čtvrtého volebního období. Důvodem je kanalizace, která se začala stavět před dvěma měsíci. Na její přípravě jsem strávil osm let, přičemž 40 let se u nás o potřebě kanalizace mluvilo," tvrdí Hauzer.

V Novém Městě pod Smrkem bude obhajovat svůj post starosta Pavel Smutný (SOS pro N.M.p.S.).

„Někdy jsem naštvaný a říkám si, jestli mi ty nervy s neustále nespokojenými lidmi stojí za to, ale tahle práce je o kompromisu a my vždy k nějakému dospějeme. Rodina mě podporuje, manželka je zastupitelka, takže ví, co má práce obnáší, že je náročná. Před sebou mám rozdělané projekty, které chci dokončit. Teď se nám podařilo získat dotaci na zateplení mateřské školy a tělocvičny," vylíčil šestačtyřicetiletý Smutný.

Termín voleb

Komunální volby se uskuteční v termínu 10. a 11. října 2014. Na Liberecku půjdou lidé k urnám celkem v šedesáti městech a obcích. Například v Pěnčíně nebo Čtveříně mají voliči k dispozici pouze jednu kandidátku. Podrobné kandidátní listiny si můžete prohlédnout na www.volby.cz.