Řada mužů nechtěla areál v Bělé opustit, řekla mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Příjezd už byl ale bez konfliktů, muži odpoledne za asistence policie zamířili dovnitř areálu. Mírné komplikace předcházely převozu. „Někteří začali předstírat neexistující rodinné vazby, vydávali se za bratrance a strýce rodin. Další se odvolávali na uzavřený sňatek. Nakonec osmdesát cizinců ve dvou autobusech bez větších konfliktů a potyček vyrazilo před polednem do Drahonic. V bývalé věznici tam na ně čekal tlumočník i zdravotníci. Do zařízení nastoupilo 60 zaměstnanců.

Obavy místních obyvatel by měla rozptýlit ostraha, přítomní policisté a bezpečnostní opatření. Objekt je uzavřený, běženci ho nesmí volně opouštět. Proti umístění migrantů do Drahonic se vyslovil i ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM), jenž se bojí případných konfliktů v kraji s mnoha sociálními problémy.

Drahonice se podle ředitele Správy uprchlických zařízení Miloslava Koudelného otevírají proto, aby běženci mohli být ve zděných objektech.

Kapacita je 240 míst, zpočátku má být obsazena tak polovina. Další rezervní areál vznikne v Balkové, která je zhruba deset kilometrů od Drahonic už v Plzeňském kraji.

Zařízení pro zajištění cizinců fungují vedle Bělé-Jezové a Drahonic ještě v Zastávce u Brna a ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku.

S hlídáním migrantů v zadržovacích zařízeních bude od 1. listopadu pomáhat vězeňská služba. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO) včera oznámil, že na žádost ministerstva vnitra uvolnil až 70 lidí.

Od minulého pondělí do včerejšího rána zajistili policisté v ČR 33 migrantů. „Policisté zadrželi Holanďana, Němce a Syřana, kteří skončili na služebně, kde si vyslechli podezření ze spáchání trestného činu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice," uvedla Rendlová. Za to převaděčům hrozí vězení od dvou do 12 let a vyhoštění.