Vypadal nenápadně, splýval s hospodskou vřavou. Nakrátko ostříhané vlasy, moc se neusmíval, dal si pivko a vyprávěl. Štamgasti kolem stolu poslouchali, přitočila se i hospodská. Nevadilo jí, že jeden z jejích hostů je právě propuštěný vězeň. Zchladit hrdlo přišel do hospody jen několik hodin potom, co se za ním zabouchly dveře liberecké věznice.

„Sledovali jsme v televizi projev prezidenta a najednou v závěru řekl, že vyhlašuje částečnou amnestii. Ani jsme nekřičeli, protože jsme nevěděli, co to znamená částečná. Pak asi v 1 hodinu už se to začalo probírat a některý kluci už jásali," vyprávěl mladý muž a z půllitru usrkával pivko.

LIDOVÁ TVOŘIVOST NEZNÁ MEZÍ. Krátce po vyhlášení amnestie se prezident republiky Václav Klaus stal terčem vtipů, které kolují sociálními sítěmi. Amnestie se stala dokonce i inspirací pro různé reklamní nabídky. Slevu třicet procent pro amnestované nabízí například liberecký ateliér LintiPhoto. „Beru to spíš jako recesi. Pokud ale dorazí někdo z propuštěných vězňů a bude chtít fotky, samozřejmě slib dodržím a slevu dostane," řekla fotografka Silvie Lintimerová. Sama přiznává, že zatím nikdo o tuto slevu nepožádal. 

Po dlouhých týdnech první. „Já jsme se to dozvěděl večer a druhý den už jsem byl doma. Nebyla tam legrace, seděl tam s námi vrah co zapíchl svou babičku, taky ženská, co uřízla hlavu svému manželovi," svěřil se se svými dojmy z pobytu za mřížemi. Pak už si moc vyprávět o svém zážitku nechtěl. Přišel hlavně na pivko, po hodince se zase vydal domů. Za rodinou, přece jen ji moc dlouho neviděl.

Věznice už opustili všichni

Znovu nabité svobody si užívali i další propuštění lidé. Díky amnestii prezidenta se z věznic dostalo ven během pouhých tří dní 557 odsouzených ze tří věznic v Libereckém kraji.

Počet propuštěných je nakonec o více jak stovku nižší, než se předpokládalo. Ještě v polovině týdne vězeňská služba odhadovala, že bude díky amnestii propuštěno z výkonu trestu rovných 666 odsouzených.

„Celý proces se obešel bez problémů a komplikací," sdělila mluvčí liberecké věznice Michala Pávová.

Podle předběžných čísel vězeňské služby klesl počet odsouzených ve vazební věznici v Liberci o celou jednu třetinu.

„S komplikacemi jsme se nesetkali ani v dalších věznicích," doplnila mluvčí Generálního ředitelství věznic Gabriela Pohlová.

ANKETA: Jaký je váš názor na amnestii?

Kristýna Kostková, Česká Lípa, 25 let

Drtivá většina propuštěných trestanců jsou bez finančních prostředků a zázemí. Vrátí se hromadně k činnosti, kterou dělali před nástupem k výkonu trestu, a nikdo ani netuší, co to pro společnost znamená.

Adéla Merunková, Liberec, 17 let

Je to největší pitomost, co mohl Klaus udělat, stejně jako to udělal Havel před lety. Rozhodně s takovouhle amnestií nesouhlasím a myslím si, že to nebyl nejlepší krok. Co se dá teď dělat.

Irena Fortelná, Liberec, 21 let

Přiznám se, že jsem teď tolik zprávy nesledovala, takže nevím přesně, kterých všech vězňů se to týká, ale moc s tím nesouhlasím. Hlavně mi přijde zvláštní, proč to Klaus dělal, když Havla za to samé kritizoval.