Nebyly mobily ani internet. Zprávy o událostech na Národní třídě v listopadu roku 1989 a o zbitých studentech prosakovaly z hlavního města pomalu. „Koleje byly přes víkend vylidněné, většina studentů se vracela na přednášky až v pondělí ráno, takže informace se začaly šířit se zpožděním,“ vzpomínala na 30 let staré události ředitelka Divadla F. X. Šaldy v Liberci Jarmila Levko. Tehdy studentka Vysoké strojní a textilní v Liberci a členka studentského stávkového výboru. Ty vznikaly spontánně.

Studenti a herci v Liberci byli jedni z prvních, kteří na události na Národní zareagovali bez ohledu na důsledky. Pendreky nebyly připravené jen v Praze. „Psali a tiskli jsme první letáky. Roznášeli jsme je po harcovských kolejích a pamatuji si, že když jsme se vrátili na Áčko, tak už tam vylepené nebyly. Takže jsme byli pod dohledem,“ vyprávěla.

Tehdejší vedení školy studentské aktivity nepodpořilo. „Bylo to jasné, ve vedení školy museli být straníci, ale na druhou stranu na nás neposlali Lidové milice, aby nás mlátily,“ dodala Levko.

Bude to veselé

V Harcově se včera sešla ke vzpomínání na tehdejší události většina aktérů. „Bude to setkání vrstevníků a bude veselé. Nebudeme řešit, kam dospěla situace dnes,“ uvedla před začátkem Jarmila Levko.

Ještě předtím odstartovala oslava 30 let svobody symbolickým cinkotem klíčů. Akci, při které jich zasypalo univerzitní náměstí půl tuny, připravil Jan Stolín z fakulty architektury se svými studenty. „Dnes odpoledne budou oslavy pokračovat minifestivalem v budově G určeným pro širokou veřejnost,“ pozvala mluvčí univerzity Barbora Jonová.

Kryl ve fotkách

Listopadové události roku 1989 si připomenou i studenti středních škol. Například na libereckém Gymnáziu Jeronýmova chystají dnes bohatý program s divadlem i diskuzemi

Do oslav znovu nabyté svobody se zapojili také studenti Střední školy Kateřinky, kteří spolu se spolkem G300 připravili výstavu velkoformátových fotografií na náměstí před libereckou radnicí. Současně bude dnes v 17 hodin zahájena v Malé výstavní síni v Liberci výstava fotografií Milana Drahoňovského z koncertu Karla Kryla. Kromě snímků budou k vidění i zpěvákovy linoryty.

Události si připomene i mimořádné zasedání libereckého zastupitelstva v sobotu 16. listopadu, při kterém bude přijata slavnostní deklarace ke 30. výročí listopadových událostí. „V podstatě bych ji shrnul do dvou částí. V té první je poděkování všem lidem i institucím, jež se hned v prvních dnech angažovali, a to bez ohledu na důsledky. Ta druhá patří zamyšlení, zda svoboda a demokracie jsou konstantní a zda nemohou být znovu ohroženy,“ vysvětlil autor deklarace Ivan Langr.

Hlavní oslavy v krajském městě se soustředí na neděli 17. listopadu. Začnou pietním aktem v 10 hodin před libereckou radnicí. V 17 hodin 11 minut pak začne na velkoplošné obrazovce přenos komponovaného pořadu hudby a autentických dokumentů z divadla F. X. Šaldy.

Výstavu fotografií Jana Šilpocha z roku 1989, happening v bývalé mlékárně i koncert. To vše připravili na 17 . listopad ve Frýdlantu. „Začíná se ve 14 hodin v budově bývalé zemědělské a mlékárenské školy, program zakončí koncert kapely Fanfán Tulipán,“ shrnula mluvčí frýdlantské radnice Martina Petrášková. Pokud na akci přinesete klíč, symbol sametové revoluce, můžete si odnést i malý dárek. Akci pořádá spolek Wietew.

Od Havla k Babišovi

Sérii akcí, která včera odstartovala besedou s přímými účastníky, připravili také v Turnově. Vrcholem bude nedělní slavnostní večer se zajímavými hosty a hudbou v Městském divadle. Akce budou pokračovat ještě následující dva čtvrtky v nové pobočce knihovny na turnovském nádraží. S Petrem Janečkem, autorem seriálu Černá sanitka, na téma mýty a fámy a s politologem Janem Kubáčkem na téma „Od Havla k Babišovi“.