S nápadem vybudovat v Jizerských horách zajištěnou cestu nebo také via ferratu přišlo v minulém roce Občanské sdružení Vodní brána. Mělo by jít o nejdelší ferratu v republice dlouhou 300 až 350 metrů. Zatím ale stále není jisté, jestli vznikne. Záležet bude hodně na posouzení jejího vlivu na životní prostředí.

Hodnocení přerušil sokol

Správa Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory si vyžádala takzvané naturové hodnocení záměru. Odborníci v něm mají zkoumat vliv ferraty na soustavu NATURA 2000, ptačí oblast Jizerské hory a evropsky významnou lokalitu Jizerskohorské bučiny. „Posuzování začalo už na jaře, na pět měsíců ale muselo být přerušeno. Na Frýdlantském cimbuří byl totiž pozorován pokus o zahnízdění sokola stěhovavého. A tak se fakticky začalo až v létě," říká za iniciátory ferraty Martin Marek.

Od té doby skupina odborníků zkoumá území o velikosti do pěti hektarů, kterého by se zbudování zajištěné cesty na Frýdlantské cimbuří dotklo. V minulém týdnu se zabývali například zkoumáním lišejníků.

Na posouzení vlivu přispívala veřejnost

Posouzení vlivu na životní prostředí vzniká i díky příspěvkům veřejnosti, která iniciativě fandí. Peníze lidé posílali na konto sdružení od minulého roku a podařilo se dát dohromady celou potřebnou částku, 40 tisíc korun.

Hodnocení bude hotové do konce listopadu, pak bude předáno Krajskému úřadu. „Ten ho na měsíc zveřejní a bude čekat na připomínky. Když budou negativní a vliv nebude významný, nebude se muset dál záměr ferraty posuzovat v celém procesu EIA. V opačném případě přijde na řadu další posuzování," uzavírá Pavel Bauer, který vliv záměru hodnotí.

Už dnes se v Jizerských horách otevře jiná ferrata. Jde o velmi krátkou zajištěnou cestu na skalní vyhlídku Kočičí kameny. Slavnostní otevření proběhne v 10 hodin u chaty Hubertka. Po ferratě v Semilech jde teprve o druhou v Libereckém kraji. Obě vytvořilo právě o.s. Vodní brána.