„To v případě rodin v nouzi prakticky vždy znamená jejich rozdělení,“ upozornil Prade, podle kterého podobné telefonáty nejsou ničím výjimečným.

V dubnu příštího roku ale v Liberci naleznou útočiště i ženy a celé rodiny. Minulý týden začaly práce na budoucím azylovém domě v Ruprechticích. „Ženy dosud měly nejbližší azylový dům v Jablonci, místa pro rodiny nyní v Libereckém kraji vůbec nejsou,“ uvedl primátorův náměstek pro sociální oblast Ivan Langr.

V novém „azyláku“ nalezne místo až 22 klientů, vznikne tu deset lůžek pro ženy a tři pokoje pro vícečlenné rodiny. Město pro tento účel využije budovu bývalé mateřské školy ve Věkově ulici. „Od roku 2012 byla zcela prázdná a městu se pro ni ani nepodařilo najít kupce,“ připomněl mluvčí města Jan Král.

STAVBU UHRADÍ DOTACE

Přestavba vily na azylový dům vyjde na 17 milionů korun, náklady z většiny pokryje evropská dotace a také státní příspěvek. Pro klienty zde vznikne i zázemí, jako je prádelna, jídelna, společenská místnost nebo dětská herna. Objekt bude navíc kompletně bezbariérový.

Podle Langra se místní nemusejí nových sousedů nikterak obávat. „Klienty ani nepůjde rozeznat od jiných obyvatel. Budou to zkrátka normální lidé, kteří se jen dostali do nepříznivé životní situace a úkolem veřejné správy a sociálních služeb je jim pomoci ji překonat,“ uvedl.

V Liberci už aktuálně funguje zmíněný azylový dům pro muže, ten má kapacitu 25 lůžek. „I v tomto letním období máme obsazeno kolem dvaceti míst,“ vyčíslil jeho ředitel Robert Prade. V zimě bývá kapacita zaplněna kompletně. Zařízení poskytuje přístřeší za mírný poplatek, zpravidla maximálně na jeden rok. V takovém režimu bude fungovat i nové zařízení.