K velkému úspěchu si můžou blahopřát v liberecké zoologické zahradě. V březnu letošního roku se zde totiž povedlo odchovat dvě mláďata zeber. V sobotu 12. června dostala nová zvířata konečně vlastní jména. Křtily je herečky ze známého seriálu Ulice Ilona Svobodová, Pavla Tomicová, Jana Sováková a Lucie Štěpánková. Při sobotním křtu si tak televizní diváci mohli dojít i pro jejich autogram.

Chov zeber má čtyřicet let tradici

„O jménech zeber rozhodli přímo chovatelé ze ZOO, kteří se o ně starají,“ řekl tiskový mluvčí zoologické zahrady Ivan Langr. To je změna oproti minulému křtu, kdy jména tří takinů čínských zvolili Liberečané ve veřejné tipovací soutěži.

Sameček zebry bezhřívé, kterou liberecká zahrada chová od roku 2006 a kterou ještě na začátku století považovali odborníci za zcela vyhubenou, se narodil 5. března 2010 a v sobotu dostal jméno Marty. Druhý přírůstek je zebra Chapmanova, taktéž sameček, kterého pojmenovali Quentin.

„Chov těchto zeber má v Liberci dlouhou tradici, chováme je už od roku 1970. Quentin je první mládě, které se narodilo od roku 2005. V současnosti máme zdravé, občerstvené stádo s několika mladými samičkami, očekáváme tedy brzy další přírůstky,“ řekl Langer.

Samečků je dost

„Je to tak trochu hloupé,“ pousmál se ředitel ZOO David Nejedlo. „Samečků tady máme dost. Martyho a Quentina nejspíš později čeká budoucnost chovných samců v jiných zahradách,“ řekl.

Při ceremonii křtu pak oběma mladým zebrám popřál hlavně to, aby se dočkaly otevření nového výběhu, zvaného Africká planina. „Chtěli bychom propojit nynější výběhy v horní části ZOO a vytvořit z nich jeden velký, který by připomínal africkou savanu,“ líčí svoje plány. „Zůstanou v něm například antilopy a zebry, jinam budeme muset přemístit asijské velbloudy, kteří tam nepatří,“ řekl. Není ale zatím jasné, kdy hodlají se stavbou v ZOO začít ani kolik bude stát. Peníze se ale podle Nejedla pokusí získat z fondů Evropské unie.