Pracuje jako pokladní v libereckém marketu. Její manžel shání práci, je na podpoře. Peněz na uživení tříletého syna mají zoufale málo a tak Petra chodí do práce, i když by měla spíš ležet doma v posteli.

„Za první tři dny nemoci nedostanu nic. Může se to zdát jako nepodstatná částka, ale my teď vážně potřebujeme každou korunu,“ podotýká.
Případů, kdy lidé překousnou zdravotní problémy, nejčastěji nějaké nachlazení, za poslední rok přibylo.

Ze statistik České správy sociálního zabezpečení rovněž vyplývá, že lidé zůstávají mnohem déle doma. Za změnami stojí loňské reformy v systému nemocenské. Zaměstnanci v prvních třech dnech nemoci nedostávají žádné dávky.

Lékaři v Libereckém kraji loni ukončili téměř 69 tisíc pracovních neschopností, což bylo o 34 procent méně než v roce 2008. V průměru zůstávali lidé doma 51 dní, přičemž před rokem byla průměrná doba nemoci o pětinu kratší.

Vývoj v kraji odpovídá celorepublikovému trendu. Nejdéle zůstávali doma pacienti ve Zlínském kraji – skoro 60 dní, naopak nejkratší dobu stonali Pražáci – průměrně 36 dní.

Podle odborů se na nemocnosti odráží kromě změny systému vyplácení dávek také ekonomická krize. Lidé se bojí být nemocní, protože kvůli tomu mohou přijít o práci.

„Zaměstnancům je jasné, že když bude muset firma propouštět, tak mezi prvními přijdou na řadu lidé, kteří jsou často nemocní,“ vysvětlil předseda krajské Asociace samostatných odborů Milan Šubrt.

To, že se prodloužila doba pracovních neschopností, souvisí podle Šubrta s propouštěním. Lidé totiž zůstávají často doma s nemocí poté, co dostanou výpověď. Prodlouží si tak výpovědní lhůtu a udrží si delší dobu svůj příjem.