„Oblastní galerie i Severočeské muzeum mají vlastní zaměření a vhodné nejsou ani kavárny,“ vysvětlil Pikous. Situaci by tak mohla vyřešit nová městská galerie, kterou radnice plánuje otevřít už letos. „Podařilo se nám dojednat pronájem prostor v domě přímo naproti radnici,“ vysvětlil náměstek primátora Ivan Langr s tím, že za nájem zhruba 100 metrů čtverečních bude město platit 39 tisíc měsíčně.

NEJSOU PROSTORY

Město už vlastní výstavní síň provozovalo v suterénu radnice. Galerie u Rytíře, která navazovala na koncepci Malé výstavní síně, byla ale zavřená na konci roku 2013. Podle Langra se prostory bývalé galerie využít nedají. Kromě toho, že je v ní umístěna stálá expozice Zapomenuté dějiny Liberce, se podle něj jedná o neatraktivní místo pro návštěvníky. „To byl také jeden z důvodů, proč byla zrušená,“ dodal náměstek s tím, že jiné vhodné prostory pro galerii radnice nemá. Po roce 2020 by se však městská galerie mohla přesunout do prostoru Liebiegova paláce.

TENKRÁT TO NEVYŠLO

Že v Liberci galerie určená regionálním umělcům chybí, upozorňuje i kurátor Luděk Lukuvka, který působil v předchozí městské galerii. „Půl roku jsem tehdy bojoval, aby galerie fungovala jinde. Navrhoval jsem i prostory bývalé Oblastní galerie. Ale tenkrát nedošlo ke shodě,“ vysvětlil Lukuvka.

Kurátor a fotograf Šimon Pikous říká, že nejdůležitější bude koncept nové galerie a její vedení. Podle Langra bude výstavní plán připravovat odborný kurátor, jednotlivé výstavy pak budou pořádat externí kurátoři. „Nechceme vrstvit zaměstnanecké úvazky,“ vysvětlil Langr. Galerii bude mít v kompetenci odbor cestovního ruchu, kultury a sportu. V galerii by se mělo konat šest až osm výstav nebo výtvarných akcí ročně.