„Dnes nás opět čeká chaotická tvorba bouřek, a to i silných. Měly by začít vznikat po poledni na horách. Jejich výskyt bude velmi lokální, tedy nebudou na celém území vymezeném ve výstraze. Hlavním nebezpečím dnešních bouřek budou opět přívalové srážky – přes 30 mm za krátkou dobu nebo při opakovaném výskytu nad jedním místem,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav na sociálních sítích.

Déšť a duha v Liberci

Zdroj: Jiří Louda

Jako nejohroženější meteorologové označili místa zejména zastavěná a nasycená po srážkách z minulých dnů. Tam především hrozí lokální zatopení i přívalové povodně. S bouřkami mohou přijít i malé kroupy o průměru do 2 cm a nárazy větru do 70 km/h.

Rozmary počasí v Liberci o minulém víkendu.
VIDEO: Zasáhlo Liberec o víkendu tornádo? Odborníci jeho výskyt nemohou potvrdit

Kroupy v Liberci Rochlicích.Kroupy v Liberci Rochlicích.Zdroj: Dáda ProcházkováOdpoledne dorazil do Liberce vydatný déšť a bouřky. Padaly také kroupy. Na závěr byla vidět i duha.

V noci bouřková činnost slábla, ale během pátečního odpoledne se budou bouřky opět objevovat, krátkodobé srážkové úhrny mohou dosahovat přes 30 mm. „Situaci budeme upřesňovat během zítřka,“ dodali meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu.

Prudký déšť vytvořil ve čtvrtek na několika místech laguny, ať už se jednalo o světelnou křižovatku u Babylonu či křižovatku u Oblastní galerie Liberec. Tou projel například liberecký zastupitel Petr Židek. „A protože patřím k těm, kteří projeli vodní lagunu u lázní a nechali tam SPZtku, tak jsem se musel vrátit a počkat, až voda odteče a hledat. Našel jsem jich poměrně hodně, a to svoji samozřejmě až jako poslední . Takže jsem je pěkně posbíral a pokud někdo poznáte tu svou, tak jsem je odnesl do Galerie Lázně na recepci, čekají tam na Vás. Snad to někomu ušetří starosti s obíháním úřadů,“ uvedl na svém facebookovém profilu. 

Počasí zaměstnalo i liberecké hasiče, kteří zasahovali v podvečerních hodinách u zvýšeného počtu technických pomocí. Nejčastěji vyjížděli k popadaným stromům a větvím a také řešili zatopené prostory.

Během večera se situace postupně zklidňovala. Hasiči do ranních hodin vyjeli celkem ke 44 technickým pomocem. Ve 28 případech šlo o popadané stromy a větve hlavně na komunikace.