Ve střední Evropě ojedinělá akce, která byla zahájena včera v prostorách libereckého výstaviště, potrvá až do soboty a kromě zajímavostí ze světa dětské literatury nabídne svým návštěvníkům i mnoho zajímavých hostů. Již během prvního dne veletrhu se tak mohli mladí čtenáři setkat se spisovatelem Ondřejem Neffem, zítra se zase mohou těšit na autogramiádu oblíbeného básníka Jiřího Žáčka.

Organizátoři veletrhu proto očekávají, že liberecké výstaviště navštíví během tří dnů opět až deset tisíc mladých čtenářů. Veletrh díky tomu v posledních letech úspěšně naplňuje své poslání, kterým je snaha přivést děti ke knížce a ke čtení. „Největší radost ale máme z toho, že vedle škol navštěvují veletrh i rodiče a prarodiče s dětmi a že výstaviště žije dětskou knihou až do večera,“ poznamenala již před časem Dagmar Helšusová.

Tradičně nejzajímavější doprovodný program nabízí návštěvníkům veletrhu pavilon I libereckého výstaviště. V jeho inspirativním prostředí totiž mají mladí čtenáři možnost si dotvořit a poté i odnést domů svou vlastní knihu, nebo se jen uvelebit v malé čítárně a nechat se unášet příběhy z těch nejzajímavějších dětských knih, které jsou v současné době na trhu. Ať už půjde o bláznivou knížku Jeleňovití od výtvarníka a spisovatele Petra Nikla, nebo knížku Petr má medvěda nebo co od známého spisovatele Ludvíka Vaculíka s ilustracemi liberecké výtvarnice Ivy Ouhrabkové.

Ani letos navíc na veletrhu nebude chybět projekt Děti čtou nevidomým dětem, v jehož rámci budou letos pokřtěny dokonce dvě zvukové knihy, které nevidomým čtenářům načetly děti z libereckých škol. Křtem si proto v prostorách liberecké radnice dnes projdou od 15 hodin Příběhy českých knížat a králů od Aleny Ježkové a Sísa Kyselá autorky Martiny Drijverové.

PTALI JSME SE ŽÁKŮ 6. TŘÍDY ZŠ U ŠKOLY: Jak často a co nejraději čtete?

Karolína Antonie Matějková
Já moc ráda čtu, především holčičí příběhy a potom mě také baví číst detektivky pro děti. Myslím si, že docela dost dětí čte rádo.

Pavel Děkan
Čtu docela hodně a hrozně moc rád čtu fantazy příběhy a detektivní příběhy pro děti. Asi nejraději mám Harryho Pottera.

Tomáš Šefl
Já čtu nejraději detektivky a pak také dobrodružné knížky. Většinou když přijdu domů ze školy, tak si sednu ke knížce.

Klára Šnajdrová
Čtu různé detektivky, Harryho Pottera a takové různé fantazy. Čtu ráda, půjdeme se i s taťkou podívat na veletrh dětské knihy.

Alice Avci
Já čtu dobrodružné knížky, detektivky, dívčí romány. Nejvíc asi ty detektivky. Čtu jak doma, tak i ve škole, když máme třeba volnou hodinu.

Dominika Jana Šperlová
Já čtu holčičí knížky, detektivky a dobrodružné romány. Naposledy jsem četla Jak přežít první pusu. Nejčastěji čtu večer před spaním.